leťme.cz

Západní Evropa, to je konzervativní Británie, nacionální Francie, Irsko, Lucembursko a země Beneluxu.

Západní Evropa


Düsseldorf – hlavní město Severního Porýní-Vestfálska

Poseďet na nábřeží s výhledem na Rýnskou věž (Rheinturm), projít se starým městem, navštívit místní parky a Aquazoo by mělo být na seznamu každého návštěvníka Düsseldorfu.

Kew Garden

Máte-li jarní období spojené především s pučícími stromy a rozkvetlými loukami či parky, zajděte si při své další návštěvě Londýna do Královské botanické zahrady zvané také Kew Garden. Založena byla již v roce 1759 a jedná se o jednu z největších a nejstarších botanických zahrad vůbec. Rozkládá se na 121 hektarech čtverečních a stará se největší počet živých rostlin na světě. Každý rok ji navštíví přes 2 miliony návštěvníků. Kromě vzácných rostlin zde můžete obdivovat také jedinečné stavby, například čínskou pagodu z 18. století, architektonicky unikátní Palmový pavilon či Kew Palace. Určitě si také nenechte ujít procházku po 18 metrů vysokém a 200 metrů dlouhém mostě, který vede přímo skrze koruny stromů. Nahoru na most se dostanete buď po schodech, nebo výtahem. Ovšem pozor, celá konstrukce se ve větru poněkud komíhá.

Slavné trhy Comden Town

Kdo nebyl v Camden Townu, jako by nebyl ani v Londýně. Právě v této čtvrti na severu Londýna a kousek od slavného Nothing Hillu se každý víkend konají obrovské trhy. Ty jsou jednou z nejnavštěvovanějších a nejpopulárnějších turistických atrakcí. Zřejmě nejznámější je Stable market, který se koná uvnitř bývalých stájí. Nakoupíte zde především starožitnosti, alternativní módu nebo staré knihy a gramofonové desky. Hned vedle paralelně probíhají trhy Camden Lock Market a Camden Canal Market, kde si přijdou na své vaše chuťové buňky. Stánky rozprostírající se na břehu kanálu Regents Canal nabízejí neuvěřitelné množství pochoutek z celého světa. Seženete zde snad úplně vše od kuchyně thajské až po mexickou, a navíc neuvěřitelně levně. Nezapomeňte si prohlédnout stovky okolních krámků, nabízejících množství roztodivných, bizardních či velmi trendy předmětů, hlavně oblečení. Pokud zde nějaký čas vydržíte, máte šanci poznat na pár metrech čtverečních celý svět.

Lodí po Temži do Greenwitch

Nemůžete odjet z Londýna, aniž byste navštívili observatoř v Greenwich, ležící na nultém poledníku. Do malebné vesničky se dostanete metrem. Jde o povrchovou dráhu vedoucí přes moderní obchodní čtvrť Docklands, která díky své monumentální architektuře patří v současné době k nejzajímavějším částem města. Již tedy samotná cesta do Greenwiche mezi obřími mrakodrapy a umělými kanály, jež z centra trvá asi 30 minut, je neobyčejným zážitkem. Jako první vás na místě zaujme zřejmě slavná observatoř, která se majestátně tyčí na kopci nad městem, odkud je přímo úchvatný výhled na celý Londýn. Vedle observatoře si však nenechte ujít prohlídku bývalé Royal Naval College (Královská námořní akademie). Jde o barokní palác, jež byl v 17. století postaven na místě bývalého středověkého královského hradu, ve kterém se narodilo několik členů Tudorovské dynastie, včetně Jindřicha VIII., či jeho dcery Alžběty I.

177. Octoberfest v Mnichově slaví 200 let od založení

Hektolitry bavorského piva stáčeného do poctivých tupláků? Zní vám to dobře? V tuto chvíli probíhá v bavorském Mnichově pořádné veselí a veliké hodování. A je taky proč. Legendární Octoberfest totiž slaví 200 let od svého založení. A my jsme se na něj byli podívat.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.