leťme.cz

Prohlížíte článek Drážďany a galerie Zwinger.

Drážďany a galerie Zwinger

frauenkirche-drazdany

Drážďany jsou hlavní metropolí spolkové země Sasko a zároveň také jeho druhým největším městem v celé této oblasti. Nedaleko Drážďan leží ještě další velké města Chemnitz a Lipsko. Hlavní město Spolkové republiky Německo Berlín je odtud vzdáleno 170 kilometrů.

Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence. V současné době představují politické a společenské centrum celého Saska. Z pohledu počtu obyvatel jsou Drážďany velkoměstem. Žije zde celkem přes 100 000 lidí. Mnozí lidé taktéž nazývají Drážďany saskou Florencií (přečtěte si také o Florencii východu: Zakynthos: Florencie východu), a to hlavně díky architektuře města a jeho vztahu k umění. Nábřeží Labe a centrum města opravdu z architektonického a historického pohledu stojí zato.

zwinger-galerie

Foto: Galerie Zwinger v Drážďanech, KlausNahr

Hlavním lákadlem této saské metropole je bezesporu jedna z nejuznávanějších a nejobdivovanějších galerií současného světa proslulý Zwinger. Ten představuje jednu velkou klenotnici nabitou nejcennějšími uměleckými předměty. Komplex Zwingeru je složen ze tří velkých budov a nádvoří, jež je kolem nich obehnáno. Na nádvoří najdete krásné kašny a různé gejzíry. Původně celá soustava budov vznikla jako palác sloužící saskému kurfiřtovi Augustovi Velikému. Hlavním architektem stavby byl Matthias Daniel Pöppelmann. Podle původního plánu měla celá výstavba sahat až k břehům Labe. Měla tedy pokrýt celou plochu Operního náměstí, které se nachází před Zwingerem. Nejznámější součástí Zwingeru je galerie starých mistrů. Právě tady jsou vystavena díla takových malířů, jakými byli Rembrandt, Tizian či Rubens. Nejcennějším obrazem celé galerie je Rafaelova Sixtinská Madonna. Za pohled stojí jistě také galerie rytířských sbírek a porcelánu.

 
 

hofkirche-drazdany

Foto: Panorama drážďan včetně Hofkirche, äquinoktium

Krásnou památkou, za kterou také do Drážďan jezdí velké spousty turistů, je bezesporu také Frauenkirche. Tento monstrózní chrám byl za druhé světové války téměř kompletně vybombardován. Jeho celková rekonstrukce byla dokončena v roce 2005. Naproti kostela Hochkirche se nachází známá drážďanské Semperova opera. Proslavil ji zejména Richard Wagner. Pokud si budete chtít koupit lístek na některé z představení, tak to budete muset učinit několik týdnů dopředu.

Z dalších krásných historických budov nesmíme zapomenout na Knížecí průvod, neboli Fürstenzug. Ten je opravdu jedinečný. Jde o nástěnný obraz z porcelánu, který je v podstatě největší na světě. Najdete jej v ulici Augustusstrasse.

Úvodní foto: Frauenkirche, ♠ le max

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.

redakce leťme.cz | , ,
| Leden 5, 2010 | V Jižní Evropa, Střední Evropa

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.