leťme.cz

Prohlížíte článek Velký Kremelský palác, rezidence prezidenta Ruské federace.

Velký Kremelský palác, rezidence prezidenta Ruské federace

celykreml

V druhém díle našeho seriálu se podíváme na oficiální rezidence současných prezidentů Ruské federace. A ač se jim těch rezidencí po celém Rusku připisuje více, je to Kreml, kde najdeme ten nejvýznamější a stěžejní palác určený právě jim – Velký Kremelský palác nebo také Большой Кремлёвский дворец, jak jej označují sami Rusové.

Moskevský kreml

Ač mělo Rusko na svém území spousty kremlů, tedy hradů či pevností panovníků, jen jednomu se začalo říkat jednoduše Kreml a není to žádný jiný než ten Moskevský, neboť právě zde se přesunula moc ruských vladařů. Dnes je celý Moskevský kreml jedna velká pevnost se spoustou dalších významných budov a paláců uvnitř. V uzavřeném prostoru bráněném hradbami z pálených cihel až 17 m vysokými, 2 km dlouhými a podpořené 20 věžemi najdeme ty nejvýznamější ruské kosteli (například chrám Nanebevzetí Panny Marie), státní muzeum historie, řadu paláců, mausoleum Lenina nebo třeba zbrojnici (před kterou jsou vystaveny kanóny z 16. a 17. století). Bezesporu nejznámějšími paláci Kremlského komplexu jsou však Kremelský Senát a Velký Kremelský palác.

Budova prvního mimo jiné hostí výkonné kanceláře a reprezentativní prostory či knihovnu prezidenta, zatímco druhý z nich – Velký Kremelský palác – slouží jako prezidentova oficiální rezidence (vedle dalších za hranicemi Kremlu). Fakticky pak bydlí ve vile kousek za Moskvou, v místě zvaném jako Novo-Ogaryovo.

Kremelský senát a úřad prezidenta

kremlsenat

Pohled na Kremelský senát

pracovnakremlsenat

Prezidentova kancelář

prezidentskareprezentativnikancelar

Prezidentova reprezentativní kancelář

knihovnaprezidentakreml

Prezidentova knihovna

catherinehall

Hala sv. Kateřiny

Velký Kremelský palác

velkykremlpalac

 
 

Velký Kremelský palác za hradbami Kremelského komplexu

george

vladimir

Haly v rámci Velkého Kremelského paláce

loznicekreml

Soukromé komnaty, ložnice

Zajímavou budovou je jistě i Terémský palác, který sloužil předchozím vládcům, tedy ruským carům, ještě před vybudováním Velkého Kremelského paláce, do něhož je Terémský palác někdy také započítáván.

teremskypalac

Terémský palác

I přes jistě velice atraktivní prostory žije a bydlí ruský prezident za hranicemi Kremlu a to v okrsku zvaném Novo-Ogaryovo, kde má postavenou jednu hezkou rezidenci. V rámci Kremlu bychom se ale mohli zmínit ještě o jedné budově označované jako „blok 14“, vůbec první budově zbudované sověty v rámci Kremlu. Zde je též oficiální prezidentská rezidence.

Novo-Ogaryovo

Novo-Ogaryovo je prezidentskou rezidencí, oficiálně uznanou od roku 2000. Je domovem i kanceláří ruského prezidenta. Přijímá zde i významné hosty (prezident USA Barack Obama).

novoogaryovo

Novo-Ogaryovo

Foto Kremelského Senátu, Velkého Kremelského a Teremského paláce: oficiální stránky Kremlu (http://www.kremlin.ru), Foto Velkého Kremelského paláce: oficiální stránky ruských muzeí (http://www.kremlin.museum.ru/)

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.

pepa | ,
| Srpen 27, 2009 | V Evropa, Severní Evropa

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.