leťme.cz

Prohlížíte článek Istanbul je pozvánkou do Orientu.

Istanbul je pozvánkou do Orientu

Obrovské mešity svolávající věřící k modlibě, bazary plné koření, dobrot, ryb, látek a oblečení, smlouvaví i nesmlouvaví obchodníci, turecká pohostinost a hammami, jak jsou označovány turecké lázně, na váš čekají v jednom z nejhezčích měst Evropy i Asie najednou. Istanbul má kouzlo, je to evropská brána do Orientu, která po staletí plní svůj cíl křižovatky napříč kontinenty. Mile pohostí a uvítá i Vás.

Ottomanská říše

Srdcem starého Ottomanského Istanbulu je jihozápadní část označována jako Eminönü; najdete zde ty nejstarší a nejúchvatnější památky města jako Modrou mešitu či bývalý ortodoxní chrám Hagia Sofia, který byl ale přestavěn na mešitu (přibily také 4 minarety) a nyní již slouží jako muzeum (obojí se nachází v blízkosti stanice metra Sultanahmet modré linky). Vstup do mešit je zdarma, ale turisty v době motliteb dovnitř nepouští. Mešitu Hagia Sofia naopak můžete navštívit kdykoliv, ale za její návštěvu si zaplatíte (25 tl ~ cca. 280 Kč). Ve stejném sousedství najdete i velký Grand Bazaar (zastávka metra Beyazit modré linky), kde si smlouváním můžete koupit nespočet látek, šátků a oblečení. Smlouvání je skoro až vyžadováno. Nicméně návštěvou tohoto historického bazaru nestrácejte cenný čas a navštivte i jiné bazary, které jsou podstatně levnější a najdete v nich i méně padělků. Z nich nevynechejte Spice Bazzar, tedy trh s kořením (zastávka metra Eminönü modré linky). Kromě tureckých dobrot a sušeného koření zde můžete nakoupit i čerstvé ryby či sýry. A ještě k rybám. Pokud na ně dostanete chuť, zajděte si až do jížní části poloostrova (směrem na jih od velkého trhu), kde najdete bezpočet rybích restaurací, které servírují čerstvé ryby každý den. V jejich blízkosti je i pláž, pokud se tak pobřeží v těchto místech dá vůbec nazvat. Oficiální pláže tu nejsou, ale místní se tu koupají. Nutno ale dodat, že ve špíně.

Při pochůzkách v této části města doporučujeme i návštěvu menších mešit – jsou prakticky bez turistů a tedy i bez front. A až budete unaveni, spočněte v parku vedle Topkapiho paláce (Topkapi Sarayi) a kupte si chlazenou vodu z ulice, která se prodává všude a je velmi levná (půllitru za cca 13 Kč).

Moderní Istanbul

 
 

Taksim. Náměstí v severoevropské části Istanbulu je nynější hlavní tepnou tohoto úchvatného místa. Trošku až moc hektické. Najdete tu zastávku autobusů do všech koutů Istanbulu, shuttle na letiště (trvá 50 min v provozu) a začátek obrovské nákupní třídy, která je naprosto plná po celý den a zalidněná non-stop. Většina obchodů zde má otevřeno dlouho do noci, prodejci jídla často ani nezavírají. Tato pěší tepna města vás zavede až k věži Galata Kulesi, na níž můžete vyjít a užít si výhledu na Istanbul. A pokud cestou zabočíte doprava před prvním nákupním centrem, které uvidíte, a následně se vydáte druhou ulicí doleva dostanete se do nejnebezpečnější istanbulské uličky, kde jak říkají místní obyvatelé, není policie vůbec pouštěna. Já měl to „štěstí“ bydlet o ulici vedle v původním nevěstinci hned vedle dalšího, který stále fungoval :).

Také se nebojte zapadnout do dalších bočních uliček, třeba hned v uličce před Starbucks najdete vyhlášenou malou kavárničku, kde si místní dopřávají svou tureckou kávu či čaj bez front a pozornosti turistů, tak jako tomu bylo i dlouho před tím. Jmenuje se mandabatmaz. Pro milovníky vodních dýmek mám tip na uličky kolem stanice metra modré linky Tophane. Je to vyhlášená čtvrť vodních dýmek. Cena tabáku na trhu většinou nesmlouvavě nejde pod 5 tureckých lir za jedno balení, nabízí se i lepší tabák za 25, nakolik se ale jeho cena dá stáhnout, musíte zjistit sami na Spice Bazaaru. A obecně jsou v turecku plantáže s tabákem, takže se zkuste poptat místních/známích a třeba si zakouříte místní tabák z rodinných plantáží, který je naprosto čistý a stoprocentní. I mi jako odpůrci cigaret, taková ubalená cigareta chutnala.

Pokud budeme mít v Istanbulu volnou chvíli a všechny důležité památky okoukané vydejte se na asijskou část nebo na 3 ostrovy Adalar, tam všude vás vezmou mořské autobusy při ceně kolem nebo lehce nad 7 lir. Ušetřit můžete pomocí kartičky, tu si ale musíte na začátku zaplatit. Běžné denní lístky nejsou k dispozici a je nutné si platit jednotlivé jízdné (2 tl, určité linky jako např. tzv. tunel ke věži Galata stojí ale více).

A na co ještě nezapomenout? Měnit kontinenty, pít turecký čaj a zajít si na kebab. Toho dělají všude několik druhů a je velice dobrý. Zato z ostatních tureckých jídel se bojím cokoliv doporučit, osobně mi moc nechutnalo. Snad tedy ještě všemožné saláty, ovoce a ryby.

  • Tip leťme.cz: Turistické informace a mapu zdarma získáte hned naproti zastávky Gülhane. Na náměstí Taxim si můžete koupit o něco málo lepší mapku za 5 lir.
  • Nezapomeňte: do mešit nepatří kraťasy a ženy musí mít zahaleny ramena, nohy i vlasy. V Modré mešitě nabízejí šátky, které k zahalení můžete využít, takže pokuď nepůjdete do menších, nebudete mít problém.

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.