leťme.cz

Prohlížíte článek Mumbai – fascinující město protikladů.

Mumbai – fascinující město protikladů

Mumbai nebo také Bombai je největším indickým městem. Proslavil ho především rozvinutý filmový průmysl v čele s úspěšným filmem Milionář z chatrče. Lesk a sláva bollywoodských hvězd se tu však mísí s bídou a každodenním životem obyvatel rozsáhlých chudinských čtvrtí – slumů. Najdete tu největší prádelnu na světě i skromný pomník Máhátmy Gándhího. Ano, to všechno je Mumbai.

Z Bombaye Mumbai… nebo naopak?

I když se nás encyklopedie nebo turističtí průvodci občas snaží přesvědčit o opaku, původní jméno tohoto města je opravdu Mumbai, nebo spíš po indicku Mumbaí. Údajně vzniklo zkomolením jména ochránkyně města – bohyně Mumbádéví. Mumbaí byl zpočátku souhrnný název pro sedm ostrovů osídlených malou rybářskou kolonií. Odtud pocházejí i první historické záznamy asi z 2. století př. n. l.. Vesnička Mumbaí často měnila majitele, až se v 16. století dostala do rukou Portugalců. Ti s ní ale žádné významnější plány neměli, takže prostý vesnický život tu mohl plynout poklidně dál. Jediné, co si noví majitelé upravili k obrazu svému, byl název: Mumbaí přejmenovali na „Bom Bahai“ něco jako „Dobrý záliv.“

Další změna majitelů na sebe ale nenechala dlouho čekat. Přes věno portugalské princezny Kateřiny z Braganzy se město dostalo do područí Angličanů. Ti ho téměř obratem pronajali Východoindické společnosti. Což o to, Východoindická společnost potřebovala vždycky hodně přístavů, ale tenhle ji obzvláště padl do oka. Obchodu se zde dařilo a v roce 1720 byla dokončena i největší součást obrany města bombajská pevnost. Nyní již růstu města nic nebránilo – až na nesčetné zálivy a vodní plochy mezi jednotlivými ostrůvky. O století později byly proto všechny zasypány, čímž vznikl dnešní asi 15 km dlouhý poloostrov. Mimochodem právě někdy v tomto období se pro město onen diskutovaný vžil název Bombai.

Ve 20. století hrála Mumbai významnou roli v indickém boji za nezávislost. Jejím častým návštěvníkem se stal Mahátmá Gándhí a po jeho smrti se zde usídlila nacionalistická strana Šiv Sena. Právě ona prosadila o několik desetiletí později návrat k původnímu názvu – Mumbai, čímž zamotala hlavu nejednomu vydavateli atlasů.

Dnešní turističtí průvodci si ale ze změny názvu moc nedělají. Neváhají vás proto ihned po vašem příletu na letiště co nejsrdečněji přivítat v Bombaji. Mumbai-Bombaj, to je fuk. Hlavně, že vytáhnete peněženky, ne?

„Fungující“ doprava a život na ulici

Ne nadarmo je dnešní Mumbai nazývána Bránou Indie. Krom její významné polohy tu velkou roli hraje i fakt, že v Mumbai naleznete všechno, tak typické pro Indii. Začněme třeba s dopravou. Pokud si myslíte, že Praha v odpolední špičce je nejhorším místem pro řízení, pak v Mumbai ani nesedejte za volant. Tady je totiž špička prakticky pořád. Předpisy nebo povolená rychlost tu nikomu nic neříkají a jediným pádným argumentem je hodně hlasitý klakson. Přes to všechno tu ale dochází k dopravním nehodám jen zřídka. Naťuklý nárazník se nepočítá.

Cestování hromadnou dopravou vám rovněž pořádně zvedne hladinu adrenalinu. Fotografie přeplněných indických vlaků a autobusů kolují po internetu jako dobrý vtip. Jenže ona je to realita. Dodnes nechápu, jak mohou podobný styl dopravy přežít třeba kozy, slepice nebo malé děti. A moje rada? Jestli se chcete v Mumbai opravdu někam dostat, pronajměte si auto s řidičem, nebo rovnou taxíka. Anebo jděte pěšky ;-).

Foto: Victoria Terminus, fish-bone

Pokud se úspěšně dostanete do centra města, narazíte tu na typickou součást Indie – slum neboli chudinskou čtvrť. I když se Indie může pyšnit dvanáctou nejsilnější ekonomikou světa, problém obydlí nejchudších obyvatel zůstává stále aktuální. S oblibou říkám, že kdo nenavštívil slum, nepochopil Indii.

Ten zdejší se jmenuje Dharáví a neprávem požívá označení „největší slum světa.“ Je to, jakobyste procházeli jedním velkým domem. Všechno se děje na ulici; ranní mytí, praní prádla, jídlo… Není to ale tak hrozné, jak to na první pohled vypadá. Evropané a Američané mají sklon problém slumů zveličovat, takže pokud jste viděli již zmíněný film Milionář z chatrče, nevěřte všemu, co vám v něm předložili. Například záchody tu opravdu mají a dokonce oddělené pro obě pohlaví. A dokonce i občas fungují…

Procházka po Mumbai

 
 

Pokud chcete učinit zadost své turistické zvídavosti, určitě navštivte i Mumbajské památky. Není jich moc. Ve skutečnosti vám jejich prohlídka (nebudete-li se nikam moc hnát) zabere asi jeden den. Mohutnou bombajskou pevnost si bohužel prohlédnout nemůžete, protože ta už dávno posloužila místním obyvatelům jako zdroj stavebního materiálu, nicméně svému fotoaparátu se stejně dobře zavděčíte i s Viktoriiným nádražím. Jedná se o docela zajímavý počin koloniální architektury, vystavěný na počest 50. narozenin královny Viktorie, která sem ale nikdy nedorazila.

Nejznámější pamětihodností města je určitě Brána Indie, čili asi 30 metrová triumfální oblouk v indicko-saracénském stylu, postavená (jak jinak) na počest krále Jiřího V. a jeho manželky. Největší okamžik slávy zažila určitě v roce 1948, kdy jejím románským klenutím prošly poslední britské vojenské jednotky a ihned poté definitivně opustily Indii.

Když se dobře rozhlédnete, určitě odhalíte i další dominantu města – Big Ben. Ne, nepostihla vás vlčí mlha. Jen jste právě objevili komplex bombajské univerzity, která se pyšní jeho docela přesnou kopií. Další cvaknutí fotoaparátu a můžeme se přesunout k poněkud skromnějšímu památníků Máhátmy Gándhího, domu Mani Bhavan, ve kterém Gándhí několik let žil. Najdete tu zajímavé pojatou výstavu o jeho činech a životě. K nejkurióznějším exponátům rozhodně patří např. dopis Adolfu Hitlerovi, ve kterém ho Gándhí svým typickým laskavým způsobem žádá o ukončení války.

Máte-li chuť na kuriozitu, pak určitě navštivte největší prádelnu světa. Najdete ji na okraji města. Pod širým nebem se tu denně činí asi 10 000 mužů. Prádelna je rozdělena na osm částí neboli ghátú, ale vám pro představu bohatě postačí navštívit pouze jeden z nich.

  • Tip leťme.cz: Pokud si potrpíte na světová nej jako je tato největší indická prádelna světa, navštivte náš partnerský web SvětováNej.cz.

Ještě nám zbývá nejznámější pláž Chowpatta, kterou určitě oceníte, pokud jste do Indie přicestovali v páru. Je to totiž oblíbené místo místních pro romantické schůzky. Jen pozor na společenské faux-pas. Držení za ruce se na veřejnosti nedoporučuje a i letmý polibek vyvolá v okolostojících tvářích směsici znechucení a zděšení. Intimnosti prostě nepatří na veřejnost.

Bollywoodské kino

Mluvit o Mumbai a nezmínit se bollywoodu je totéž, jako přijet do Egypta a neprohlédnout si pyramidy. Mumbai je centrem indického filmového průmyslu. Každoročně tu vzniká asi 800 filmů určených pro zhruba miliardu indických diváků. Děj je vždycky stejný: potřebujete nějaké kladného a záporného hrdinu, hodně lásky, spoustu písní a tance nakonec happy end, bez diskuze. I když ten indický se někdy můžete od toho našeho evropského poněkud lišit. Takovým filmům, určeným pro co nejširší okruh diváků, se říká masala. Jsou totiž stejně oblíbené jako stejnojmenné koření.

Foto: Mumbai, sajpics

Návštěva kina je v Indii významnou společenskou událostí. Promítací večer poznáte podle zástupu slavnostních pestrobarevných sárí a nezaměnitelného (především ženského) klevetění. Určitě si udělejte čas a místní kino navštivte. Nevadí, že neumíte ani slovo po domorodsku. Jak jsem psala výše, děj je pořád stejný. Počítejte s tím, že před vchodem bude nejspíš stát ochranka, která vás nekompromisně připraví i o batoh. Celodenní nákupy je proto dobré nechat v hotelu.

Košíky se shnilým ovocem či zelenou mají ale čestnou výjimku. Indičtí diváci děj opravdu prožívají a neváhají tyto propriety vrhat na promítací plátno kdykoli se na něm objeví tvář hlavního padoucha. A když se na obraze ukáží ti kladní hrdinové, nebývají leckdy pod nánosem rozmašírované zeleniny vůbec vidět. Hlavně ze začátku. A když přijde na řadu pečlivě propracovaná taneční choreografie, roztančí se okamžitě celé kino. No určitě uznáte, že v porovnání s tímhle je v našich kinech docela nuda ;-). Bollywoodské hity bývají chytlavé. Určitě je uslyšíte ihned po skončení filmu z úst přítomných diváků, budou vás provázet cestou domů a neuniknete jim ani ráno. A možná, možná si je budete i sami broukat v letadle na zpáteční cestě jako živé vzpomínky na Indii.

Úvodní foto: openDemocracy

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.