leťme.cz

Prohlížíte článek Zakynthos: Florencie východu.

Zakynthos: Florencie východu

vinice

Florencie východu – i tak je někdy nazýván jeden z nejkásnějších Jónských ostrovů – Zakynthos. Jedná se o třetí největší ostrov, který si i přes velký turistický ruch dokázal prozatím zachovat původní malebný ráz s typickými vesničkami a bohatými lesy. I proto se mu někdy říká Fiori de Levante (Květina východu).

Vydejme se tedy nyní společně na malý výlet po tomto krásném ostrově.

Jak se na Zakynthos dostat?

Nejjednodušší a také nejpohodlnější cestou na Zakynthos je bezesporu letecká doprava. Nechcete – li si užívat dvoudenního cestování autobusem a trajektem, je letadlo nejschůdnějším dopravním prostředkem. Cesta trvá necelé 3 hodiny, po kterých vystoupíte na malém letišti, kde budete důrazně upozorněni, abyste budovu letiště nefotili, což stejně většina z Vás udělá, aby měla první vzpomínku z Řecka.

Pokud zvolíte dopravu na vlastní „pěst“, letenku včetně poplatků můžete získat od 6000 Kč (při použití dopravce Smart Wings). Transfer z letiště do Vámi vybraného letoviska Vám nezabere víc než 50 minut.

Oblíbená letoviska

Mezi oblíbená letoviska pro mladé patří Laganas, je zde velmi bohatý noční život, z množství taveren, barů a diskoték si vybere opravdu každý. Dáváte – li ovšem přednost klidnější dovolené, jsou pro Vás určeny letoviska Kalamaki, Amoudi či Vassilikos. Zájemci o vodní sporty naleznou vyžití v letoviscích Tsilivi, Alykes, či Alykanas. V posledním ze zmíněných letovisek máme možnost pozorovat i jednu ze zajímavostí ostrova, želvy Caretta – Caretta. Nalezneme je také v letovisku Kalamaki.

Zajímavá místa ostrova

Písečné pláže nacházející se téměř ve všech letoviscích jsou lákadlem pro turisty a pobytem na nich lze strávit celou dovolenou. Chcete-li ovšem poznat více z ostrova, stačí si jen vybrat z fakultativních výletů, které jsou zde nabízeny téměř „na každém rohu“.

Jste-li milovníky přírody, můžete navštívit Sea Park (Mořský park), jeskyně Keri Caves s možností potkat želvy Caretta – Caretta a zaplavat si mezi nimi.
Největším lákadlem ostrova je pláž Navagio s nádhernou písečnou pláží a starým vrakem nacházející se na této pláži. Nezapomenutelným zážitkem je také návštěva Blue Caves (Modré jeskyně), kde můžeme průhlednou modří vody dohlédnout téměř na dno moře. Tento krásný pohled pak ještě dotváří vápencové útesy rozmanitých tvarů vytvořených mořskou obrazí.

bluecaves

 
 

Blue Caves (Modré jeskyně)

Pro náročnější klienty je možnost dvoudenního výletu do Athén či Olympie. Z výletů nabízených místní společností si vybere opravdu každý.
Máte-li chuť spíše poznávat kulturu místních lidí, je právě pro Vás připraven Greek night Cruise, tedy řecký večer, kde si můžete zatančit, poslechnout typickou řeckou hudbu a bavit se až do rána.

Po ostrově na kole, skútru či autem

Ostrov má délku pouhých 40 km, je proto pro turistiku na kole ideální. Kola Vám např. v letovisku Alikanas půjčí za cenu asi 5–10 € na den, v půjčovnách Vám půjčí také skútry, čtyřkolky či auta.

zakynthos

Zakynthos má rozmanitý terén – nalezneme zde kopce, roviny i útesovitá pobřeží. Díky vysoké vlhkosti vzduchu je projížďka po ostrově velmi příjemná a horko se nám nezdá nijak extrémní, ačkoli obvyklé teploty ve stínu běžně překračují 30 ºC. Cykloturistika je zde velmi příjemným způsobem poznávání ostrova, jen se nesmíte leknout aut, které na Vás budou na silnicích téměř neustále troubit. Na rozdíl od českých silnic se zde ovšem nejedná o neurvalé a nevrlé řidiče. Místní řidiči Vás tímto gestem pouze zdraví.

Při projížďce nezapomeňte navštívit hlavní město nesoucí stejný název jako celý ostrov – Zakynthos. Město bylo téměř celé zničené při mohutném zemětřesení v roce 1953, v současnosti Vás však již opět bude okouzlovat svou typičností řeckého města, úzkými uličkami, nádhernou architekturou i přátelskostí místních obyvatel, která je pro všechny Řeky tak typická a která Vám zpříjemní pobyt na celém řeckém území. Pokud v sobě máte kousek dobrodruha nechte si od místních poradit, kam za zajímavostmi. Možná uvidíte věci, které v průvodci nenajdete a které ve Vás zanechají nezapomenutelný zážitek…

Řecká kuchyně

Popsat kompletně celý ostrov v tak „malém prostoru“ je téměř nemožné, bylo by ovšem neodpustitelnou chybou opomenout místní kuchyni (viz také řecká kuchyně v našem průvodci). Řekové jsou výborní rybáři, o čemž vypovídá i jejich, troufám si tvrdit, kulinářské zázraky. Pokrmy jako Souvlaki, Řecký salát či Gyros jsou už známé i u nás. Ochutnat zde můžeme ovšem pokrmy typické pouze pro tuto oblast jako např. Zakynthoský králík, či jehněčí, které je skutečnou delikatesou, neboť zvířata se tu pasou na místech, kde spásají množství bylin, které jsou dále používány při vytváření pokrmů. Maso má tak výtečnou chuť, které u nás i při použití nejlepšího koření jen stěží dosáhneme.

Milovníci ryb zde naleznou širokou nabídku pokrmů z lososa, mečouna či zapékanou bramboru plněnou tuňákem, kterou mohu vřele doporučit. U nápojů je jen na hostech, či zkusí typické řecké Ouzo, místní vína či dají přednost míchaným nápojům. Při stravování doporučujeme využívat tzv. Happy hours, které Vám pomohou výrazně za pokrmy ušetřit.

Máte vlastní zkušenosti s návštěvou tohoto ostrova? Chtěli byste dát rady lidem, kteří se na Zakynthos teprve chystají? Neváhejte a napište nám Vaše rady, zažitky a zkušenosti. Velmi rádi je uveřejníme.

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.