leťme.cz

Prohlížíte článek Hampton Court Palace.

Hampton Court Palace

hamptoncourtpalace5

Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem. S jeho vznikem začal Thomas Wolsey, ale v roce 1526 si jej však přivlastnil již zmíněný anglický král Jindřich VIII. Ten si palác z červených cihel velmi oblíbil a strávil zde nejvíc svatebních cest. Zajímavostí je jistě i fakt, že nechal postavit tenisový kurt (ne pro dnešní tenis) a velkolepý orloj, jež ukazuje hodiny, dny, fáze měsíce a stav moře při přílivu a odlivu.

Palác Hampton Court

hamptoncourtpalace23

Známá „Hodinová věž“ s orlojem

Jako královský palác Hampton Court Palace již neslouží a je skoro celý otevřený turistům. Kromě různých komnat a královských ložnic či královské kaple, poznáte místní kuchyně, které vařili dvakrát denně jídlo pro 600 lidí (členové dvoru). Za rok se zde snědlo 53 divokých prasat, 1870 domácích prasat, 760 telat, 2330 vysoké zvěře, 1240 kusů skotu a 8200 ovcí. Spláchnuto to pak bylo 600 000 galóny piva. Není divu, že král Jindřich je znám jako konzument jídla a ženDalší zajímavostí je Great Hall Jindřicha VIII., největší středověká hala Anglie a taktéž nejstarší anglické divadelní hlediště. Své hry zde hrála i Shakespearová společnost.

  • Tip leťme.cz: Na oficiálním webu kuchyně můžete najít dva tudorovské recepty, které si můžete zkusit sami připravit.

Zahrady

 
 

hamptoncourtpalace27

Jedním z největších lákadel anglického Hamptnu jsou jeho zahrady, jejíchž velikost je opravdu impozantní a přijít si posedět a relaxovat do těchto velice pěčlivě udržovaných zahrad je příjemný zážitek. Nebojte se vyhradit si pro ně nějakou tu hodinku času. Nachází se zde i fontána, před kterou si můžete pořídit pěknou památnou fotografii s palácem v zádech. Celé zahrany se rozprostírají na 304 hektarech půdy a najdeme zde mimo jiné 20th Century Garden, která reprezentuje současný a moderní styl či Home Park, největší část zahrad (formální zahrady jsou velké jen 60 akrů), domov vysoké zvěře či různého ptactva s rybníky. Výjimkou není ani každoroční květinová slavnost Hampton Court Palace Flower Show a nachází se tady i golfový klub.

hamptoncourtpalace31

Labyrint

Na území zahrad Hampton Courtu se nachází i světoznámý labyrint, jehož zdi jsou tvořeny živým plotem. Dokončen byl okolo 1695 Jiřím Londonem a Henrym Wisem pro Viléma Oranžského. Jeho rozměry jsou úctihodné – rozprostírá se na 1300 metrem čtverečních a na délku má 800 m. Vstup je zdarma v rámci lístků do paláce a zahrad a tak by bylo škoda si nezabloudit při návštěvě překrásných zahrad.

Fotogalerie paláce a zahrad

Kde a za kolik?

Se svou polohou v Londýnském obvodu Richmondu je palác vzdálen asi 19 km od centra Londýna a je tak dosažitelný i při běžné jednodenní londýnské návštěvy. Vstupné £14.00 na jednoho dospělého (pro skupiny, studenty a starší lidi jsou zde slevy).

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.