leťme.cz

Prohlížíte článek Kost – hrad ukrytý v Českém ráji.

Kost – hrad ukrytý v Českém ráji

kost-3

Hrad Kost, patřící k nejzachovalejším gotickým hradům u nás, je postaven na pískovcové skále a obklopen hned třemi údolími malebného Českého ráje. Tato „nízká“ poloha, ač se to nezdá, byla velice příhodná. Kost totiž není z žádného vysokého bodu vidět. Díky tomu si také vojska, která táhla okolo, všimla hradu až na poslední chvíli nebo ho přehlédla úplně.

„Hrad je tvrdý jako kost a kost patří psu!“

Tento výrok prý vynesl Jan Žižka z Trocnova poté, co se mu po dlouhém obléhání nepodařilo hrad dobýt. Ovšem název hradu má ve skutečnosti jiný původ. Hrad Kost nese název podle svého stavitele Beneše z Vartemberka, který si nechával říkat Benesius di Costi. Přídomek jeho jména znamená něco ve smyslu „pevný, kamenný, tvrdý“, čímž chtěl pán z Vartemberka vyjádřit unikátnost kamenné stavby. Ve 14. století se totiž tvrze a panské hrádky stavěly spíše ze dřeva.

Páni panství kosteckého

Prvním majitelem hradu byl od roku 1371 Beneš z Vartemberka a po něm hrad převzal jeho syn Petr z Vartemberka. Za husitských válek drželi Kost Házmburkové a od nich se dostala do rukou Šelmberkům. V 16. století hrad vlastnili Biberštejnové, poté Lobkovicové a dalšími majiteli byli Černínové, za nichž už Kost ztratila rezidenční funkci a sloužila pouze k hospodářským účelům.
Po nástupu komunismu hrad neminulo zestátnění. Nicméně v současné době se tato památka opět nachází ve šlechtických rukou, a to v rukou italského rodu Kinských.

Co uvidíte zvenku?

 
 

Pro to, abyste byli Kostí nadšení, nemusíte absolvovat prohlídku. Stačí se projít okolo a žasnout nad monstrózní siluetou hradu.
Dominantní stavbou je čtverhranná věž, která má půdorys lichoběžníku. Návštěvníkům se proto naskýtá pohled na všechny čtyři rohy věže najednou, což je ovšem viditelné jen z jednoho místa v podhradí. Věž sloužila k obranným a skladovacím účelům jako sýpka a v nejvyšším patře byla zřízena obytná komnata. V případě nebezpečí se obyvatelé hradu mohli do věže ukrýt jako do pevnosti, jelikož přístup do ní byl až z druhého patra po dřevěné pavlači, která se dala v případě nebezpečí strhnout nebo spálit.

Věž je samozřejmě obklopena hradními paláci a budovami, které byly postupem času přistavovány a tudíž odráží jednotlivé stavební etapy. Součástí hradu je také původní hradní pivovar.

A co uvnitř hradu?

Hradem prochází dva prohlídkové okruhy, které je možné spojit nebo naopak využít jen zkrácený okruh. První okruh vás seznámí s historií hradu od Vartemberků po rod Kinských. Součástí prohlídky je i hradní kaple a černá kuchyň. Druhý okruh se potom týká zejména útrpného práva. Uvidíte středověkou mučírnu, v níž prohlídku doprovází ponurá hudba, a průvodci vám rádi popíšou nebo dokonce předvedou, jak jednotlivé mučicí nástroje fungovaly. Navíc se na hradě Kost nachází jediná veřejně přístupná funkční gilotina v Čechách.

Na závěr bych snad jen uvedla maximální doporučení návštěvy hradu Kost. Je to opravdu něco jiného, než co je známo ze státních památek. A vůbec celá ta krajina okolo mluví sama za sebe. Kolem hradu vedou turistické trasy procházející údolími, jimiž je hrad obklopen, z nichž nejkrásnější je údolí Plakánek.

Pro rozšiřující informace se můžete podívat na www.hrad-kost.cz.

Fotogalerie

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.