leťme.cz

Prohlížíte článek Nejtajemnější místa ČR (1. část).

Nejtajemnější místa ČR (1. část)

panenskytynec

Duchové, strašidla a podobné hrůzu nahánějící „příšerky“ byli odedávna zdrojem lidského zájmu a touhy dozvědět se víc. V minulosti strašidelné příběhy vyplňovaly dlouhé večery našich předků a pro děti byly i jakýmsi mravním ponaučením. Působení strašidela strašidelných příběhů se promítá i do cestovního ruchu, českého i zahraničního.

V prvním díle nového seriálu si přiblížíme česká nej (10.-5.místo), místa v naší republice nejtajemnější, opředená pověstmi a záhadami.

V České republice proběhla pod záštitou agentury Czech Tourism anketa, v níž si lidé zvolili 10 nejzáhadnějších míst v České republice.

10. místo Dolní Kounice

rosa-coeli

Toto místo je spojováno s hradem a klášterem Rosa Coeli, který tu v minulosti stál. Pod ním vedla dlouhá chodba, spojující hrad a klášter, v jejichž výklencích můžeme podle pověstí dodnes vidět kosti lidí, umučených v těchto děsivých prostorách. Samotný klášter Rosa Coeli neboli Nebeská růže byl postaven v roce 1181 a o dvě století později, v období husitských válek, byl roku 1423 vypálen. Dále docházelo k chátrání kláštera, místní jeptišky byly obviněny z necudného života, říká se také, že se zde později scházely různé náboženské sekty. Více o klášteru na: http://www.dolnikounice.cz/klaster.html

9. místo Panenský Týnec

Chrám v Panenském Týnci patří k největším skvostům české gotiky. Máme na mysli ovšem pouze torzo, neboť chrám nebyl nikdy dokončen. Kromě své architektury přitahuje návštěvníky i údajnou pozitivní zónou, která se má na místě chrámu nacházet. Místo by na návštěvníka mělo mít pozitivní účinky, zbavovat jej chmurů a depresí. Na to, aby nikdo tuto pozitivní zónu dodávající pozitivní energii nezničil, bdí duch pana Plichty z Žerotína, který dokáže odradit všechny, kteří by na místě chtěli postavit cokoli jiného a zónu tak porušit.

8. místo Klobuky

 
 

klobuky-zkamenely_pastyrKlobuky v okrese Kladno jsou známé především podle menhiru předpovídající konec světa. Pískovcový menhir měří přes 3 m a řadí se tak k nejvyšším menhirům v České republice. Jedná se pravděpodobně o skutečný menhir z období pravěku. V minulosti kolem něj byly ještě menší kameny, menhir byl nazýván pastýřem a kameny kolem něj jeho ovcemi. Podle pověsti se kámen jednou v roce při vyzvánění kostelních zvonů posune o určitou vzdálenost ke kostelu. Konec světa má nastat, až se menhir bude nacházet těsně u kostela. Podle některých má také zvláštní magické pole mající vliv na řízení auta apod.

7.místo Jindřichův Hradec

Typickým rysem českých pohádek jsou strašidla na hradech, o bílé paní se zpívá v několika lidových písních. A s takovou Bílou paní Perchtou se můžete setkat i na zámku v Jindřichově Hradci během speciálních nočních prohlídek. Podle barev rukaviček na jejich rukách poznáte, co se na hradě stane. Bílá značí dobrou událost, červená požár, černá smrt.

6. místo Kamenné řady u Kounova

Křemencové balvany poskládané ve 14 řadách dlouhých kolem 400 m, směřujících ze severu na jih.Celkem je zde přes 2500 kamenů, velikost kamenů se pohybuje od jednoho do několika metrů. Záhadou dodnes zůstává, proč zde byly postaveny. Jedná se o kameny na místě s jistotou nepůvodní, neboť podloží je tvořeno zcela jiným materiálem a to opukami. Kameny jsou také hodně ploché na to, aby mohly být považovány za menhiry. Největší z kamenů váží kolem 6 tun, jakým způsobem je sem tedy dovezli zůstane asi navždy tajemstvímím.

V příštím díle si představíme TOP 5 nejtajemnějších českých míst.

Zdroj obrázků: http://commons.wikimedia.org/

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.