leťme.cz

Prohlížíte článek Koncentrační tábor a největší aquapark v Polsku, to je Krakow.

Koncentrační tábor a největší aquapark v Polsku, to je Krakow

vecerni-wawel

K netradičnímu mísení historie a moderny dochází v jednom z největšímch polských měst – Krakowě, které bylo až do 16. století hlavním městem Polska. Do roku 1734 byla tato metropole také dějištěm korunovací polských králů, které se odehrávaly v překrásné katedrále na kopci Wawel.Právě kopec Wawel je přírodní dominantou města, kde se na jeho vrcholu tyčí opevněný hradní komplex, který během historie prošel postuplnými změnami.
V současnosti je Krakow kulturním centrem celého Polska. Varšava, do níž roku 1609 přenesl Zikmund III. Vasa hlavní město, nikdy nedosáhlo takového věhlasu jako Krakow. Ten je také mnohem více navštěvován turisty, kteří si zde mohou vybrat z několika prohlídkových tématických tras.

vyhlidka-z-kopce-genkosiuzskaKrálovská trasa

Tato trasa nás provede od kostela sv. Floriána na náměstí Matejki, hlavním vstupem, tzv. Floriánskou bránou, vstoupíme do města, kde podél Floriánksé ulice dojdeme k hlavnímu náměstí, které je největším veřejným náměstím středověké Evropy. Trasa končí příchodem ke královskému hradu na Wawelu.

Trasa Po stopách židovského odkazu

Město bylo v 15. století kombinací dvou kultur – židovské a křesťanské, kdy dodnes můžeme najít objekty nesoucí prvky obou těchto kultur. Prohlídku začneme na ulici Meiselsa, kde se nachází centrum židovské kultury, postupně navštívíme několik synagog (Tempel, Isaac, Wysoka…). Nejvýznamnější synagogou je Stará synagoga, která byla postavena již v 15. století. Na konec prohlídky vstoupíme na židovský hřbitov.

Trasa průmyslového Krakowa

 
 

Máme-li chuť navštívit modernější Krakow, vyberema si právě tuto trasu prohlídky, neboť nám nabízí možnost prohlídky železniční stanice, viaduktu, pivovaru rodiny Götz ap.

Kromě historických památek je Krakow také centrem zábavy. Nachází se zde největší polský aquapark, jehož součástí je i nejdelší tobogán v Evropě.

V blízkosti Krakowa byl ve 40. letech 20. století vystavěn koncetrační tábor Kraków-Płaszów. Ten nejdříve sloužil pouze jako sběrný tábor, později byl ovšem přebudován a stal se z něj pracovní tábor. Začala také výstavba plynových komor. Ta naštěstí nikdy nebyla dokončena.

krakow-drak
Chcete-li navštívit Polsko, toto město určitě nesmíte minout. Vzhledem k rozmanitosti, které město nabízí si každý z návštěvníků může vybrat, zda půjde po stopách historie nebo bude preferovat moderní část města, university, divadla či výše zmíněný aquapark.

Autorem fotografií je Lukáš Burget. Více fotografií Krakowa naleznete na jeho blogu http://lbbl.blog.cz/galerie/majovy-krakow#.

Fotogalerie

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.