leťme.cz

Prohlížíte článek Plavba po Nilu ve slunném Egyptě.

Plavba po Nilu ve slunném Egyptě

plavbanil

Plavba po Nilu? To zní jako opravdu zajímavá dovolená. A také že ano. Možností a variant je několik. Na výběr máme z velkého množství tras, cen, doby pobytu atd. Vše nebo skoro vše záleží na možnostech každého z nás. Při výběr jsou asi dva nejdůležitější faktory. Prvním z nich je cena a druhým je čas.

Chceme-li plout po Nilu, můžeme se vydat opravdu velkou luxusní lodí, ale chceme-li prožít romantičtější zážitek, můžeme zvolit plavbu na plachetnici neboli „feluce“. Plachetnice je pro dopravu po Nilu typický dopravní prostředek, který se používá už stovky let. Ať už ale plujeme na plachetnici nebo luxusní lodi, tak se nám vždy naskytne jedinečný pohled západu slunce který, samozřejmě ještě násobí pocit, že cestujeme jen díky pomocí větru (v případě, že plujeme na plachetnici).

Navštívíme-li více cestovních kanceláří, můžeme narazit na lišící se názvy okruhů. Trasy jsou ovšem ve většině případů podobné a mnohdy dokonce stejné. Níže naleznete pár tipů pro plavbu po překrásné řece Nil. Dále už je jen na vás, které památky a kterou trasu navštívíte.

Z Alexandrie až po Abu Simbel
Délka:
12 dní – 2 noci ve vlaku, 4 dny – 3 noci v Káhiře, 7dnů – 6 nocí na Nilu
Trasa: Káhira – Luxor – Esna – Abu Simbel – Edfu – Alexandrie – Káhira
Vybrané památky: pyramidy z Gize a Sfinga, Údolí králů, ostrovní chrám Philae, bazar v Edfu.

Okruh Egyptem s plavbou po Nilu
Délka:
18 dní – plavba po Nilu domorodými felukami
Trasa: Káhira – Luxor – Asuán – Abu Simbel – Hurghada – Sinaj – Dahab – Káhira ; Tento okruh je vlastně cesta po Egyptě s plavbou po Nilu. Cestuje se v malých plachetnicích – tzv. felukách. Cestou uvidíte vše co je typické pro Egypt – pyramidy, hrobky, mešity, kláštery, Saharskou a Sinajskou poušť, oázy, korálové moře v Rudém moři.
Vybrané památky: archeologické muzeum, pyramidy, oáza Baharíja, pouštní galerie Badra, starobylé bludiště El Qasru, krokodýlí chrám, Arabská poušť, Mojžíšova hora.

 
 

Zajímavosti

Cestou může návštěvník navštívit několik chrámů a hrobek. Nejvíce ho ale pravděpodobně okouzlí faraónovo hrobka v Údolí králů. Leží v místech, kam se nedostanou sluneční paprsky, díky čemuž zůstala v barvách, v kterých ji malíři namalovali před tisíci lety. Za poplatek 55 egyptských liber což je v přepočtu něco kolem 240 korun, smí návštěvník nahlédnout do tří z mnoha hrobek. Chodby v hrobkách jsou zdobeny příhodami ze života zemřelého faraóna. Z konce chodby vystoupíme do komory se sarkofágem kam je také možnost nahlédnout ale s podmínkou, že máte svou vlastní baterku nebo “podplatíte hlídače“. Uvnitř hrobky, jak tomu bývá, je málo čistého vzduchu a proto musíme brzo ven. Zaplatíme-li si poplatek, můžeme si hrobky i fotit. Cestou do Luxoru se projíždí vesnicí, kterou kdysi obývali vykradači hrobek. Nyní se jejich potomci živí výrobou a prodejem alabastrových suvenýrů.

plavbaponilu

Foto: sylvain_w

V 70. letech minulého století zorganizovalo UNESCO (čtěte také Památky UNESCO ve Velké BritániiZámky jižních ČechAletschgletscher, Jungfraujoch a nejvýše položené horské železniční nádraží) přestěhování chrámu bohyně Eset. Chrám byl rozřezán na mnoho tisíc bloků a na místě o 200 metrů dále a 20 metrů výše byl znovu složen. Chrám musel být přestěhován, protože při stavbě Asuánské přehrady vzniklo jezero, které vždy půl roku chrám zaplavovalo.

Při cestě loďkou na ostrov Fílé, která trvá asi 10 minut, můžeme obchodovat s Núbijci. Jsou to lidé s tmavou pletí a vysoké postavy. Prodávají kvalitní koření, kterého ovšem musíte koupit nejméně 10 gramů. Při obchodu je důležité smlouvat, a kdo na to nemá povahu, prodělá. Cenu je možné usmlouvat až na třetinu nebo čtvrtinu z původní ceny. Člověk se nemusí bát, že bude obchodník strádat. Žádný místní prodavač neuzavře obchod, který by se mu nevyplatil.

Mezi hlavní příjmy Egypta patří především ropa, zemní plyn a hlavně cestovní ruch. V této zemi jsou turisté pokladem, a proto se pro jejich ochranu dělá velice mnoho. Před vstupem do některých památek stojí detekční rámy a na rozích postávají policisté a vojáci. Denně vždy v určenou hodinu vyjíždí kolona autobusů s turisty. Desítky těchto autobusů mají cestou absolutní přednost před místní dopravou.

Dovolená v Egyptě – více o Egyptě a nabídku last minute zájezdů do Egypta najdete na egyptane.cz.

Úvodní foto: Fathzer

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.

redakce leťme.cz | , , , ,
| Leden 9, 2010 | V Afrika, Severní Afrika

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.