leťme.cz

Prohlížíte článek Plesa – skvosty Tater.

Plesa – skvosty Tater

img_8587

Karová jezera vzniklá činností ledovce jsou častým zájmem turistů mířících na Slovensko, ať už v zimní nebo letní sezóně. Mezi nejznámější slovenské lokality patří Popradské a Štrbské pleso. Nechcete-li jít na plesa přímo lyžovat, nabídneme Vám v dnešním dílu návrh výletu, který opět patří spíše mezi méně náročnější a tak na něj může vyrazit celá rodina.

Túra se začíná na stanici elektrické dráhy Popradské pleso, do níž se dostaneme například „električkou“ z Popradu. Poté už se vydáváme po zasněžené asfaltové cestě směrem k samotnému Popradskému plesu. Krátce po začátku cesty se nám připomene jedna z největších přírodních pohrom – vichřice z roku 2004, když se před námi rozprostře pláň plná pařezů a padlých stromů. Tento smutný a melancholický pohled naštěstí za chvíli vystřídá příjemná atmosféra lesa, do nějž vstupujeme a následující desítky minut jím procházíme. Stoupání je velice mírné a je tak vhodné i pro starší osoby nebo pro děti na sáňkách či bobech. Po cestě potkáte také několik běžkařů. Po cca hodině cesty se dostanete na rozcestí u Popradského plesa. Právě tím je velmi cenný ubytovací komplex i celkový charakter Popradského plesa- je křižovatkou mnoha cest a mnoha možností. Můžete se odtud vydat na Rysy, Kôprovský štít, Gerlach či v létě na túry s vůdcem na nebo na horolezecké túry. V zimním období je také hojně navštěvován skialpinisty.

 
 

Naším cílem se v tuto chvíli stává Chata při Popradskom plese nacházející se v Mengusovskej dolině v nadmořské výšce téměř 1500 m n.m. Spíše než o chatu se jedná o hotel skýtající možnosti ubytování, stravování, směnárny apod. Komplex je vhodný také pro pořádání seminářů, školení apod. Vzhledem k jeho poloze na břehu Popradského jezera se přímo nabízí možnost pokračovat v procházce po břehu jezera a vydat se po žluté značce k Symbolickému cintorínu.

img_8609Po 15-ti minutách chůze dojdeme k malé kapličce, kolem níž je postaveno několik desítek křížů vytvořených v barvách a stylu připomínající indiánské totemy, kterými lidé uctívají známé i neznámé osoby, které podlehly v boji s živelnou přírodou Tatranských hor.

Hřbitov nám dává podvědomě vzpomenout, že Tatry nejsou jen krásné skály, ale i nebezpeční a živelní vládci, kteří trestají chyby lidského chování a dokážou zabíjet. Na hřbitově můžeme přečíst i jména některých zemřelých, stejně jako příčiny jejich smrti. Symbolický cintorín je v období od 1.1.do 15.6. zavřený. Pravdou je, že v zimním období se na hřbitov dostaneme po žluté směrem od Chaty, cesta z druhé strany, po modré, která začíná po cestě směrem na chatu (cca 15 minut před samotnou Chatou), je uzavřená závorou. V zimním období návštěvu nedoporučujeme rodinám s dětmi ani starším lidem vzhledem k relativní kluzkosti sněhu v některých úsecích.

Po návštěvě cintorína máme několik možností. Ze hřbitova můžeme sejít k modré, po níž se vrátíme do stanice električky, která nás odveze zpátky do Popradu. Chceme-li túru ještě prodloužit, např. Štrbské pleso je vzdálené asi hodinu chůze. Ale o Štrbském plese někdy příště.

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.