leťme.cz

Prohlížíte článek Přírodovědné muzeum ve Vídni.

Přírodovědné muzeum ve Vídni

pict7410

Mezi nejvýznamnější vídeňské památky bezesporu patří také budova, v níž sídlí přírodovědné muzeum. Toto muzeum letos v srpnu oslaví již 121 let od svého založení, kdy jej slavnostně otevřel rakouský císař František Josef I.

Toto muzeum se vyznačuje hned několika nej – jedná se o největší přírodovědecké muzeum v Rakousku, současně je uznáváno jako jedno z nejvýznamnějších světových přírodovědných muzeí, sbírka minerálů patří mezi nejvzácnější na světě. Ale není se co divit, ve sbírce nalezneme takový skvost, jakým je 117 kg vážící topas, který dala přivézt Marie Terezie jako dar pro svého manžela.

Muzeum se dělí do několika částí (departmentů)- oblast mineralogie a petrologie, geologie a paleontologie, botaniky, zoologie, prehistorie a několika dalších. Zajímavostí je, že v současnosti neslouží muzeum pouze jako uchovávatel relikvií, ale i k aktivnímu výzkumu vědců z oblasti antropologie, botaniky, zoologie i ekologie.

 
 

39 sálů zabírá rozlohu 8700m2, na níž se rozprostírá přes 20 milionů exemplářů. Mezi nejcennější patří Willendorská Venuše, stejně jako kostra Diplodocuse-nejdelšího suchozemského obratlovce, jaký kdy na Zemi žil.

pict7416Přírodovědné muzeum je zkrátka místem, kam se nemusíte bát vzít své děti v obavě, že se budou nudit. Několik sálů plných preparovaných zvířat od maličkých kolibříků až po slony, krásné 3D obrázky, obrázky NASA ukazující Zemi, „pravé“ výbuchy sopek, jež mohou být děti součástí…to vše rozzáří jejich očka a zaujme jejich pozornost. Vždyť kolik z nás se ocitlo pod kostrou dinosaura nebo v „objetí“ hrozícího lva. Ne nadarmo je pro rakouské děti vstup zdarma, neboť toto muzeum má skutečně velký přínos pro upoutání dětských srdcí, vzbuzení jejich zájmu o živou přírodu kolem nás.

Od října loňského roku až do 5.dubna letošního roku můžeme v rámci vstupného navštívit také několik sálů s tématikou Darwinovy evoluce (Darwins rEvolution), která je příjemným zpestřením již tak velice poutavého muzea.

Více o muzeu naleznete na: www.nhm-wien.ac.at

Autor fotografií: Tomáš Púčik

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.