leťme.cz

Prohlížíte článek Stockholm – hlavní město Skandinávie.

Stockholm – hlavní město Skandinávie

Stockholm, hlavní město Švédského království, se prohlašuje hlavním městem celé Skandinávie a po jeho návštěvě a vyslechnutí dalších skandinávských cestovatelů, mu dáváme za pravdu.

Jak se do Stockholmu dostat

Do Švédska se můžete vydat autem přes Dánsko, stejným směrem se můžete vydat i vlaky. Na jih Švédska jezdí i Student Agency se svými autobusy, dále ale musíte přesednout. Levným a rychlým spojem se může stát letecká doprava – z Brna se můžete vypravit přes Londýn do Skavsky nízkonákladovým Ryanairem, z jehož letiště je to do centra Stockholmu hodina a půl autobusem (zpáteční jízdenka stojí kolem 20 euro a doporučujeme ji koupit na letišti – při porovnávání cen s dalšími cestovateli jsem zjistil, že jsem za otevřenou zpáteční jízdenku dal méně než jiní za zpáteční na fixní datum).

Co vidět

K vidění je toho v centru Stockholmu opravdu dost. My doporučujeme dlouhé letní procházky uličkami starého města (v zimě asi sami poznáte, že procházky budou kratší), královský palác (oficiální sídlo Švédských panovníků), Drottningholm (nejvíce zachovalý královský palác ze 17. století) a vyhlídku na věži Stockholmské radnice (nezapomeňte, že vyhlídka je otevřená pouze v létě bez ohledu na stav počasí).

Co bylo pro mě osobně ale nejzajímavější (a jistě mi mnozí dají za pravdu) bylo Vasa muzeum – muzeum nejstarší a nejlépe zachovalé válečné lodi z počátku 17. století. A doslova vás do 17. století přenese. Vasa plula jen 20 minut a potopila se u břehů Stockholmu. Díky nízké koncentraci soli ve vodě se dochoval celý její trup a na jednom místě i barva. Švédové ji vytáhli, postavili na břeh a kolem ní postavili muzeum, ve kterém se dozvíte řadu zajímavostí o lodi samotné i o tehdejším námořnictví. Skupinové prohlídky jsou zdarma, jsou velice zájimavé, nepříliš dlouhé a tak vás jistě nudit nebudou. Vidět takovou loď před sebou je opravdu zážitek, uvědomíte si, že lidstvo už takové lodě stavět ani neumí a hlavně už je neumí ovládat :). Za mne nejlepší muzeum ve kterém jsem zatím byl (zlevněné studentské vstupné začíná na 80 SEK) a nejen ve Stockholmu.

 
 

Stockholm

Kde spát

Stockholm je plný hostelů, ale nepodceňte to – mohou být plné. Rozhodně nedoporučujeme Interhostel, který má slušnou polohu i mladou živou atmosféru, ale malé pokoje s postelemi hned u sebe, bez místa a pořádného soukromí. Zato doporučujeme City Backpackers Hotel, který byl naopak úplně skvělý – výborné snídaně (jen sandwich, džus, káva nebo čaj, ale ty sandwiche umí!), milá a velmi ochotná obsluha/personál, prostorné pokoje, spousta sprch a záchodů, nové iMacy, wi-fi zdarma, zdarma těstoviny a sauna. Když uvážím, že cena byla téměř stejná jako u Interhostelu a tohle byl designově krásně vyladěný hostel, volba by to byla jasná. Navíc se v něm chodí tradičně švédsky bez obuvi a podlahy tak nejsou špinavé. Spal jsem tam dvakrát po dvě noci a nemůžu než nedoporučit – spřátelil jsem se se spoustou mladých lidí včetně členů personálu.

Malé upozornění – téměř ve všech Stockholmských hostelech připlácíte za prostírání, pokud nemáte své.

Noční život

Asi je na místě zmínit, že Stockholm není ideálním místem pro párty – alkohol je zde velmi drahý (a nejen ten), řada klubů nepouští lidi mladší 24 let a v běžném supermarketu si nekoupíte nic silnějšího, než 3,5 % pivo (nebo spíše parodii na pivo?). Také je zakázáno pití v ulicích města, na to si dejte pozor. Ve skupině lidí z hostelu jsme učinili několik prohřešků a taky jsme si vyslechli dvě právní lekce a jedna policejní hlídka na nás troubila (přebíhání na červenou s pivem v ruce). Pokutu jsme nedostali, nikoho nezavřeli, ale dal bych si pozor.

Foto: leťme.cz

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.

redakce leťme.cz | , , , ,
| Leden 16, 2012 | V Evropa, Severní Evropa

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.