leťme.cz

Prohlížíte článek Helgoland.

Helgoland

helgoland

Mnozí často nevědí, že součástí Spolkové republiky Německo je i Helgoland. Tento ostrov se nachází v Severním moři. Oblast, v níž se Helgoland nachází, se jmenuje Pinnenberg a spolkovou zemí, do níž Helgoland spadá, je Šlesvicko-Holštýnsko. Helgoland sousedí ještě s jedním menším ostrovem Duna. Ten bývá často považován za jeho součást. Jak již sám název napovídá, menší ostrůvek skutečně připomíná písečnou dunu. Symbol Helgolandu představuje malý skalnatý výběžek s názvem Dlouhá Anna. Na jeden km², který Helgoland zabírá, připadá 1650 obyvatel. Většinu z těchto místních lidí tvoří Frísové.

Doprava na Helgoland je poměrně frekventovaná, a to obzvláště v průběhu letní sezony. Ta trvá od dubna do září a ze břehů pevninského Německa vyplouvají v pravidelných intervalech takzvané lázeňské mořské lodě. Rychlejší dopravu zajišťují v tomto období také katamarány. Nejčastěji frekventovanými přístavy, které zajišťují spojení s tímto ostrovem, jsou Wilhelmhaven, Bremerhaven, Cuxhaven a Büsum. Lázeňské lodě mají zákaz parkování v přístavu na Helgolandu, a proto doplouvají do kotviště, odkud jsou turisté převezeni pomocí člunů přímo na Helgoland. Katamarány naopak do přístavu mohou. Od října do března se lze na ostrov dostat pouze díky jediné lodi, která na Helgoland zajíždí. Jmenuje se Funny girl. Na Helgoland se dá dostat také leteckou dopravou. Na ostrůvku Duna bylo zbudováno menší letiště. Za dobu dvaceti až třiceti minut se dostane na tento ostrov i třeba z Hamburku. Na ostrov nesmí být dovážena žádná vozidla, a to ani jízdní kola. Vozidla zde smí používat pouze hasiči, policie a další orgány správy ostrova.

langeanna

 
 

Foto: Výběžek Dlouhá Anna, cordyph

Helgoland je zajímavý hlavně z hlediska památek. Navštívit budete moci například vysílací věž. Ta se vyznačuje zejména trojúhelníkovým průřezem. Jištěná je také několika kotevními lany. Vedle této stavby se nachází také maják, který svou službu plní až od roku 1952, jelikož dříve fungoval jako protiletadlové dělo. Maják disponuje velmi silným světlem, jehož dosah činí až necelých 80 000 kilometrů. Zapomenout nesmíme ani na podzemní chodby na Helgolandu. Jejich délka činí celkem 400 metrů a dříve sloužily jako bunkry. V severní oblasti ostrova se nachází kostel Sv. Mikuláše. Turistům je přístupný, takže si budete moci prohlédnout jeho interiér vyznačující se několika původními zařízeními. Na Helgolandu se nachází spousta duty-free shopů a také různé penziony a hotely. Určitě si užijete i v místních lázních.

Úvodní foto: Helgoland, cordyph

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.