leťme.cz

Prohlížíte článek Poznávání jižního Turecka.

Poznávání jižního Turecka

Oblast Antalye, jížního Turecka, láká každoročně tisíce turistů na pláže turecké riviéry. Ale v okolí se dají dělat i jiné věci a podnikat zajímavé výlety, jak za kulturou, tak za zábavou. Přinášíme 5 tipů.

Antalya

Hlavní město stejnojmené provincie je významným přístavem a turistickým letoviskem na turecké riviéře. Pokud nechcete trávit celou dovolenou jen ležením na pláži, vyražte do města a jeho okolí. V Antalyi doporučím zajít na hammami, tedy turecké lázně. Jsou levnější než třeba v Istanbulu a máte i větší šanci, že vás nikdo nepokusí ošidit (a chtít za všechno tip). Telefonická rezervace dopředu může být vyžadována.

Phaselis

Antické město Antalye Phaselis už reprezentují jen ruiny, ale proč se jimi neprojít cestou na pláž a nasát tak trochu starobylé atmosféry? Krásná zátoka je hned vedle a až na nedostatek stínu v dosahu vody ji nelze nic vytknout. Město se datuje až na 700 let př. kr. a město bylo významným přístavem a obchodním centrem. Město postupně patřilo řadě národů jako například Egypťanům či Peršanům. Bohatá historie města je spojena i s útoky pirátů, kteří město v 1. století př. kr. i obsadili až do doby než je opět vyhnali Římané.

Město najdeme 16 km od Kemeru hned vedle Národního parku Olympos.

 
 

Tahtalı

Hora Tahtali patří určitě mezi jednu nejznámější v Antalyi. Vede zde lanová dráha, který vás vyveze až na 2365 m vysoký vrchol, a ze které uvidíte celý kus Turecka jako na dlani. Jako bonus je toto místo známé pro nejvyšší skoky paraglidingu na světě, takže až zde vyjedete, nezapomeňte, že dolů už nemusíte lanovkou.

Köprülü

Kaňon Köprülü je kaňon a národní park poblíž Antalye (92 km), jehož středem protéká řeka Köprü, která láka kromě krásné přírody a průzračně čisté vody i na adrenalin. Můžete si zde totiž do sytosti užít rafting. Protože je zde raftů v sezóně plno, vodním bitvám, které často končí i posádnou přes palubu, se tedy nevyhnete. Ale pozor, na rozdíl od moře je voda extrémě ledová. Celá velikost parku dosahuje 366 km2.

Inferno

Pokud se potřebujete odreágovat, vyhledejte Inferno. Jeden z nejznámějších a největších klubů široko daleko vás ohromí svou velikostí a open air přístupem, pěnovými večírky (pozor na mobily po kapsách) a krásnými slečnami. Klub je však poměrně drahý a bez kalhot a řádné obuvi se zde pánové neobejdete.

Jak vidíte, jížní Turecko rozhodně stojí za návštěvu.

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.