leťme.cz

Prohlížíte článek Elysejský palác, sídlo francouzského prezidenta.

Elysejský palác, sídlo francouzského prezidenta

Elysejský palác (čteno „elyzejský“, francouzsky Palais de l’Élysée) v Paříži je hlavní sídlo prezidenta Francie (nyní tedy Nicolase Sarkozyho), nacházející se kousek od Champs-Élysées, známého pařížského bulváru (česky známého jako Elysejská pole), jež je jednou z nejprestižnějších ulic na světě. Cena nájdu je zde asi 3. nejvyšší na světě.

Palác jako prezidentské sídlo

Elysejský palác, jež hlídají členové republikánské stráže, hostí oficiální kanceláře prezidenta a používá se pro sjezdy ministrů i přijímání zahraničních návštěv. V rámci celé své historie však nebyl příliš využíván jako hlavní sídlo francouzských vládců. Asi nejvíce za svůj jej vzal minulý prezident Jacques Chirac, který zde odbydlel dvě volební období. Ten také zvýšil náklady na provoz na 90 miliónů eur ročně, z čehož 81,012 padlo na prezidentův plat a celý jeden milión eur padl na pití pro všechny návštěvy, které palác za rok navštívili.

 
 

Foto: kancelář prezidenta v paláci

Současný prezident Francie, Nicolas Sarkozy, však pro své bydlení preferuje dům své družky C. Bruni.

Fotografie

Úvodní foto: Thomas Faivre-Duboz. Foto kanceláře: oficiální stránky prezidenta Francouzské republiky

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.

redakce leťme.cz | , , ,
| Červenec 6, 2010 | V Evropa, Západní Evropa

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.