leťme.cz

Prohlížíte článek Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó.

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó

lesbos

Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná. Na ostrově se sice nachází Eressos, mezinárodní turistické centrum lesbiček, ale to je tak asi vše, co ostrov Lesbos s homosexuálními ženami spojuje. Je to především krásný kus země se zkamenělým lesem či pláží s načervenalým píske – ideální místo pro odpočinek, které se vyplatí vidět.

Řecký ostrov

Lesbos, to je třetí největší ostrov Řecka a zároveň osmý největší ostrov ve Středomoří. Také je znám pod jménem Mytilini. Je to oblíbené místo pro dovolené. Velké množství termálních pramenů, které vyvěrají ze země, dokládá, že jde o ostrov sopečného původu. Ostrov je pokryt zelení, kterou především tvoří borovicové lesy a olivovníky.

  • Rozloha: 1 630km2
  • Počet obyvatel: 93 428
  • Nejvyšší bod: 968 metrů nad mořem

lesbos-recko

Název ostrova

Patron tohoto ostrova, Lesbos, dal ostrovu jméno. Od názvu ostrova byl později odvozen název pro homosexuální vztah žen. A to, že se to řadě obyvatelům příčí je vidět na žalobě, kterou podali.

Přírodní rarita

V hornatém terénu na západě ostrova se skrývá velice zajímavý přírodní úkaz. Jde o zkamenělý les. Před velice dávnou dobou zde rostly stromy až 100 metrů vysoké. Les byl pokryt lávou a tunami země. Kmeny stromů zkameněly. Působením seizmické aktivity se les opět prodral na povrch. Les byl vyhlášen chráněnou přírodní památkou.

Mytilene a další místa

Jedním z nejnavštěvovanějších míst ostrova je hlavní město ostrova. Nese název Mytilene. Má 27 247 obyvatel. Město je zároveň největší přístav a velmi živé univerzální město. Nalezneme zde pevnost, jejíž počátky sahají až do Byzantské doby. Nedaleko hlavního města leží vesnička Moria s dochovanými zbytky římského akvaduktu. Několik málo kilometrů od Mytilene je také městečko Plomari. Je to centrum výroby ouza. Tato lihovina je v Plomari cítit téměř na každém rohu.

lesbos-pevnost

 
 

Na severu ostrova leží středověké město Molyvos také nazýváno Mythymna. V Řecku je to jedna z nejhezčích středověkých lokalit. K vidění jsou úhledné kamenné domečky s barevnými okenicemi a nad městem se tyčí byzantský hrad, z kterého je nádherný výhled do rybářského přístavu na pobřeží. Turisty oblíbená je také vesnice Petra s dlouhou písečnou pláží a s klášterem Panny Marie.

Pravděpodobně nejatraktivnější oblastí pro turisty je zátoka Kalloni. Zátoka je slavná díky kallonským sardinkám. V blízkém městě se také každoročně koná festival sardinek, kde můžou návštěvníci zdarma ochutnat kallonské sardinky a lesboské ouzo. Do zátoky se také jezdí za pozorováním až 130 ti druhů ptáků. Jak asi všichni vědí, nejlepším obdobím pro pozorování je jaro kdy sem ptáci přilétají z teplých krajin. K vidění jsou různé druhy labutí, racků, ledňáčků, kormoránů, divokých hus, nebo plameňáků.

Co si z ostrova Lesbos přivézt?

Místní kvalitní olivový olej, láhev ouza ale především nádherný zážitek z krásně prožité dovolené.
Nejnavštěvovanější pláže na ostrovu jsou: Agios Isodoros, Kampos, Mylovos, Mytilene, Nifidas, Petra, Plomari , Sigri, Skala Kolloni, Vatera a Kagia – pláž s načervenalým pískem. Pláže se pyšní svou modrou vlajkou Evropské Unie. Jsou většinou luxusní a převážně písčité.
Lesbos je ideálním místem pro dovolenou. Teploty se v letním období pohybují okolo 30°C a v zimě do 25°C.

ostrov-lesbos

Orientační ceny

  • balená voda (1,5l): 1 EUR; oběd v restauraci (za jednu osobu): 6 – 10 EUR; pizza: 4 EUR; víno: 3 EUR; pivo (0,5l): 1 EURO; zmrzlina: 2,5 EUR;
  • tenisový kurt (1 hodina): 9 EUR; surfing: 13 EUR
  • taxi (1km): 1,5EUR
  • vypůjčení auta: 35 EUR (jeden den), 220 EUR (jeden týden); moped: 17 EUR

Banky

České koruny vyměníte pouze v národní bance. Dolary lze směnit ve směnárnách nebo i na recepcích hotelů.

Kreditní karty

Převážná většina hotelů/restaurací/obchodů/cestovních kanceláří akceptuje především kreditní karty. Vždy z výlohy obchodu zjistíte, které kreditní karty jsou přijímány.

Užitečná telefonní čísla

  • 166 – lékařská pohotovost
  • 100 – policie
  • 199 – hasiči

Foto: ale3andro

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.

redakce leťme.cz | , ,
| Leden 21, 2010 | V Evropa, Jižní Evropa

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.