leťme.cz

Prohlížíte stránku Pantheon.

Pantheon

Římský chrám Pantheon, kostel Santa Maria Rotonda

pantheon

Chrám Pantheon s vyobrazenou fontánou se nachází na náměstí Piazza della Rotonda. Monolit uprostřed náměstí je z červené žuly a původně z Egypta. Pantheon je jednou z nejlepších památek Říma neboť nejvíce reflektuje jeho antickou podobu. Jedná se totiž o velice zachovalou antickou stavbu, která byla umístěna v historickém centru starého Říma.

Původně byl tento římský chrám zasvěcen všem nejvyšším bohům, nejvíce ale především Martovi a Venuši. Během let 120 – 126 se mu za vládnutí císaře Hadriána dostálo svému nynějšímu vzhledu a turisté tak mohou obdivovat jak magické 12,5 metrů vysoké sloupy (kterých je 16), tak třeba původní bronzové majestátné dveře. Uvnitř pak nejvíce zaujme kupole s jediným 9-metrovým otvorem, který do celého chrámu vpouští denní světlo. Ta má mimo jiné nejširší zděnou klenbu všech dob a je podpírána až 6 metry hrubou zdí.

pantheonkopule

 
 

Roku 609 byl Pantheon darován papeži Bonifáci IV., který jej vysvětil na kostel Santa Maria Rotonda. Jeho osud byl pak poznamenán rušením zlatěbronzových ornamentů a ploten.

Fotogalerie Pantheonu

Další informace


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.