Chorvatsko, Lovran: U moře za 7 hodin
Jedno z nejbližších koupání při cestě z České republiky můžete zažít na severu Istrie už po sedmi hodinách jízdy autem. Dnešní článek vám přináší všechny potřebné informace, které k takové cestě potřebujete.
Lovran
Lovran je chorvatské přímořské letovisko nedaleko Opatie, výhodné pro turisty svou pozicí na severovýchodě Istrie. Je považován za lázeňské a zdravotnické středisko. Z jedné strany je obleženo mořem, z druhé pak horským hřebenem, díky kterému v Lovranu v létě fouká příjemný chladný vánek.
Jak se tam dostat?
Do Lovranu trvá cesta autem od českých hranic (Mikulov) přibližně 7 hodin v závislosti na stylu vaší jízdy. Nejlepší (ale také nejdražší) cesta vede přes Slovinsko s využitím všech dostupných dálnic jak v Česku, tak v Rakousku, Slovinsku i Chorvatsku. Do prvních tří zmíněných zemí je zapotřebí zakoupit dálniční známky, v Chorvatsku pak projedete pouze jednou mítnicí. Cestovat doporučujeme za chladnějšího počasí, nejlépe v neděli.
Kolik stojí cesta?
Pokud pomineme stravování, největší položky vás čekají za dálniční známky a benzín. V Rakousku za dálniční známku pro osobní automobil zaplatíte 7,7 EUR (platí 10 dnů), ve Slovinsku 35 EUR (platí půl roku) a v Chorvatsku zaplatíte jedno Euro na mítnici. Pokud jedete ještě přes Českou republiku, pak u nás stojí dálniční známka 220 Kč / týden, popř. 330 Kč / měsíc. Pokud nehodláte platit za Slovinskou dál. známku, přečtěte si článek Jak se vyhnout placení dálniční známky ve Slovinsku. Beznín se vyplatí tankovat v ČR a ve Slovinsku, vyhněte se tankování v Rakousku. Do Chorvatska jezdí také pravidelné autobusové linky.
Ubytování
Většina Čechů bude pravděpodobně preferovat předem dohodnuté ubytování, nicméně sehnat apartmán až na místě není problém a přináší to několik výhod: jednak neplatíte žádnou zálohu a pak výběr samotného ubytování je mnohem lepší, když si ho můžete předem prohlídnout, včetně jeho okolí (zda vám vyhovuje vzdálenost k moři, do města atp.). Jelikož Lovran, stejně jako Opatia či Rijeka leží na hlavním silničním tahu (dálnice na jih Istrie zatím nejsou), doporučuju zvážit umístění vašeho bydlení vzhledem k hlavní silnici. Přecházet totiž cestu, po které jezdí auta takřka nonstop, není nic příjemného. Navíc si dejte pozor na hluk od silnice přicházející.
Moře
Čisté jako v celém Jaderském moři. Tzv. písečné pláže (které v celém Chorvatsku mají k písku daleko) jsou tady v okolí vyjímečnou záležitostí, stejně jako žebříky do vody. Ve většině případu se setkáte s kamenitým nebo skalnatým vstupem. V případě skalnatého pak vstupujete většinou do hloubky okolo jednoho metru, případně je možné využít schodů. Na centrálních plážích bývá občerstvení i sprchy.
Jídlo
Rozhodně doporučuju si zajít občas na oběd či večeři do místní restaurace nebo pizzerie a ochutnat různé mořské potvory. Nejlevnějším jídlem bývá pizza s cenou 35-40 Kuna, ze které se v pohodě nají dvě osoby. Samozřejmostí jsou pizzy s tuňákem, slanečky, raky, chobotnicemi a jinými mořskými pochutinam. Ryby si v restauraci většinou vybíráte z aktuální nabídky čerstvých ryb, přičemž ryby první kategorie stojí cca 300 Kuna / kilo. Vyplatí se také obědnat různé „seafood“ talíře, kde dostanete od každého něco (škeble, raky, kalamari, ryby). Spestřit si jídelníček můžete humrem, který je ale už v cenové relaci 500 Kuna / kilo, přičemž samotného masa je dosti málo, nehodí se proto jako samostatné jídlo.
Promenáda
Promenáda kolem moře s množstvím přístavů má celkově 12 km a Lovran se nachází přibližně v jedné třetiny cesty. Potkáte spoustu pěkných restaurací, lodí a v přístavech máte možnost shlédnout i pěkná auta. Na vlastní oči jsem v jednom z nich viděl zaparkované auta značek Rolls Royce a Bentley. Shodou okolností patřili Čechům. Po promenádě se i pěkně běhá, doporučuju ale večerní hodiny, protože po celý den, včetně rána, bývá hrozné horko.
—
Pokud vás Istrie zajímá, můžete shlédnout další fotky v našem albu Istrie v cestovatelské galerii.
| Duben 11, 2009 | V Evropa, Jižní Evropa