leťme.cz

Prohlížíte článek Chorvatsko, Lovran: U moře za 7 hodin.

Chorvatsko, Lovran: U moře za 7 hodin

istrie-chorvatsko1

Jedno z nejbližších koupání při cestě z České republiky můžete zažít na severu Istrie už po sedmi hodinách jízdy autem. Dnešní článek vám přináší všechny potřebné informace, které k takové cestě potřebujete.

Lovran

Lovran je chorvatské přímořské letovisko nedaleko Opatie, výhodné pro turisty svou pozicí na severovýchodě Istrie. Je považován za lázeňské a zdravotnické středisko. Z jedné strany je obleženo mořem, z druhé pak horským hřebenem, díky kterému v Lovranu v létě fouká příjemný chladný vánek.

Jak se tam dostat?

Do Lovranu trvá cesta autem od českých hranic (Mikulov) přibližně 7 hodin v závislosti na stylu vaší jízdy. Nejlepší (ale také nejdražší) cesta vede přes Slovinsko s využitím všech dostupných dálnic jak v Česku, tak v Rakousku, Slovinsku i Chorvatsku. Do prvních tří zmíněných zemí je zapotřebí zakoupit dálniční známky, v Chorvatsku pak projedete pouze jednou mítnicí. Cestovat doporučujeme za chladnějšího počasí, nejlépe v neděli.

Kolik stojí cesta?

Pokud pomineme stravování, největší položky vás čekají za dálniční známky a benzín. V Rakousku za dálniční známku pro osobní automobil zaplatíte 7,7 EUR (platí 10 dnů), ve Slovinsku 35 EUR (platí půl roku) a v Chorvatsku zaplatíte jedno Euro na mítnici. Pokud jedete ještě přes Českou republiku, pak u nás stojí dálniční známka 220 Kč / týden, popř. 330 Kč / měsíc. Pokud nehodláte platit za Slovinskou dál. známku, přečtěte si článek Jak se vyhnout placení dálniční známky ve Slovinsku. Beznín se vyplatí tankovat v ČR a ve Slovinsku, vyhněte se tankování v Rakousku. Do Chorvatska jezdí také pravidelné autobusové linky.

Ubytování

Většina Čechů bude pravděpodobně preferovat předem dohodnuté ubytování, nicméně sehnat apartmán až na místě není problém a přináší to několik výhod: jednak neplatíte žádnou zálohu a pak výběr samotného ubytování je mnohem lepší, když si ho můžete předem prohlídnout, včetně jeho okolí (zda vám vyhovuje vzdálenost k moři, do města atp.). Jelikož Lovran, stejně jako Opatia či Rijeka leží na hlavním silničním tahu (dálnice na jih Istrie zatím nejsou), doporučuju zvážit umístění vašeho bydlení vzhledem k hlavní silnici. Přecházet totiž cestu, po které jezdí auta takřka nonstop, není nic příjemného. Navíc si dejte pozor na hluk od silnice přicházející.

Moře

 
 

Čisté jako v celém Jaderském moři. Tzv. písečné pláže (které v celém Chorvatsku mají k písku daleko) jsou tady v okolí vyjímečnou záležitostí, stejně jako žebříky do vody. Ve většině případu se setkáte s kamenitým nebo skalnatým vstupem. V případě skalnatého pak vstupujete většinou do hloubky okolo jednoho metru, případně je možné využít schodů. Na centrálních plážích bývá občerstvení i sprchy.

lovran3

Jídlo

Rozhodně doporučuju si zajít občas na oběd či večeři do místní restaurace nebo pizzerie a ochutnat různé mořské potvory. Nejlevnějším jídlem bývá pizza s cenou 35-40 Kuna, ze které se v pohodě nají dvě osoby. Samozřejmostí jsou pizzy s tuňákem, slanečky, raky, chobotnicemi a jinými mořskými pochutinam. Ryby si v restauraci většinou vybíráte z aktuální nabídky čerstvých ryb, přičemž ryby první kategorie stojí cca 300 Kuna / kilo. Vyplatí se také obědnat různé „seafood“ talíře, kde dostanete od každého něco (škeble, raky, kalamari, ryby). Spestřit si jídelníček můžete humrem, který je ale už v cenové relaci 500 Kuna / kilo, přičemž samotného masa je dosti málo, nehodí se proto jako samostatné jídlo.

Promenáda

lovran2

Promenáda kolem moře s množstvím přístavů má celkově 12 km a Lovran se nachází přibližně v jedné třetiny cesty. Potkáte spoustu pěkných restaurací, lodí a v přístavech máte možnost shlédnout i pěkná auta. Na vlastní oči jsem v jednom z nich viděl zaparkované auta značek Rolls Royce a Bentley. Shodou okolností patřili Čechům. Po promenádě se i pěkně běhá, doporučuju ale večerní hodiny, protože po celý den, včetně rána, bývá hrozné horko.

Pokud vás Istrie zajímá, můžete shlédnout další fotky v našem albu Istrie v cestovatelské galerii.

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.

redakce leťme.cz | ,
| Duben 11, 2009 | V Evropa, Jižní Evropa

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.