leťme.cz

Prohlížíte článek Kvirinálský palác v Římě, oficiální sídlo italského prezidenta.

Kvirinálský palác v Římě, oficiální sídlo italského prezidenta

krivinalskypalacPalazzo del Quirinale nebo jen Quirinale je největším palácem v Římě a sídlem prezidenta Itálie (Italské republiky).

Kvirinálský palác v Římě, foto zak mc

Palazzo del Quirinale,

Palazzo del Quirinale je původně papežský palác z roku 1573, který byl vystavěn jako letní papežské sídlo pro papeže Řehoře VIII. Nazývá se Krivinálský podle pahorku Krivinál, na kterém byl postaven – nejvyšším z původních 7 římských pahorků. Roku 1870, kdy přestal existovat papežský stát se Kvirinálský palác stává rezidencí Italských králů v nově vytvořeném Italském království. Od roku 1946 slouží jako oficiální sídlo a kancelář italské hlavy republiky, prezidenta, jež je v Itálii volen na dobu 7 let a podobně jako v České republice, nemá příliš pravomocí.

Palác, jehož fasádu tvořil Domenico Fontana, se nachází v historické části města, jen kousíček od Kolosea. (Mapa.) Přilehlé zahrady jsou z 18. století.

 
 

Palác je přístupný veřejnosti, pro rok 2009 pouze v neděli od 8.30 do 12.00 (až na svátky vypsané zde). Poplatek až na výjimky je 5 Euro.

krivinalskypalac2

Foto: Sheldon Pax

Pozemky a vila

Prezidentovi jsou k dispozici i další státní pozemky a majetky, mezi které patří La Tenuta Presidenziale di Castelporziano, 59 km čtverečních půdy jen 24 km od centra Říma, oblast jež se táhne i podél pobřeží pro pěknou rekreaci. Když jsme toto léto navštívili Řím i místní pláže, procházeli jsme se po pobřeží směrem na jih podél silnice Via Litoranea až do místa, kde někdo hlídá se samopalem, a kde nás tedy nechtěl pustit dál. Někdy tam ta oblast  asi začíná :). (Mapa této oblasti.)

Villa Rosebery je dalším oficiálním prezidentovým sídlem, tentokrát v Neapoli. Jmenuje se podle Britského ministra, který ji vlastnil a který zde hostil třeba i Oscara Wilda. Čas od času je také otevírána veřejnosti. (Fotky.)

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.

pepa | ,
| Září 28, 2009 | V Evropa, Jižní Evropa

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.