leťme.cz

Prohlížíte článek Ankara.

Ankara

anitkabirankara

Ankara je hlavním městem Turecka a populačně je druhým největším městem v Turecku po Instanbulu. Město má 4,5 milionu obyvatel a jeho populace rok od roku roste. Ankara leží v centru Anatolie na východním okraji Anatolské roviny v nadmořské výšce 850 m n.m. V Provincii převládá úrodná půda pro pěstování pšenice a na severovýchodě zalesněné oblasti. Anatolie je ohraničená provinciemi Cankiri a Bolu na severu, Eskisehir na západě, Konya a Aksaray na jihu, a Kirikkale a Kirsehir na východě.

Město Ankara je centrem Turecka, ale i provincie Ankara, je důležitým obchodním a průmyslovým městem. Metropole je centrem turecké vlády, včetně všech zahraničních ambasád. Je důležitou křižovatkou obchodu, dopravy a obchodním centrem pro okolní zemědělské oblasti.

Město bylo známé svou dlouhosrstou kozou angorskou a její velmi ceněné vlny zvané mohér. Z tohoto města pochází i jedinečné plemeno kočky Angorské, bílého králíka Angorského a jeho vlny. Známý je také angorský med, hrušky a muškátové hrozny.

Ankuwash byl původní název města a dali mu jej Chetité kolem roku 1200 př.n.l., Galové a Římané ho nazývali Ancyra a v klasické, helénské a byzantské době byl nazýván Ἄγκυρα ( Ánkyra ).

ankarasochaattaturk

Foto: Socha Attaturka, willismonroe

Historie sahá až do doby Bronzové, do doby Chetitů kolem roku 2 000 př.n.l., pak dále kolem roku 1 000 př.n.l přišli. Frýgové, poté Lýdové a Peršané. Ve 3.století př.n.l. soupeřili mezi sebou Galové a Keltové, kdo první udělá z Ankary (dříve známé Ancyra = „anchor“ nejstarší keltské slovo a znamená kotva) své hlavní město. Město následně padlo do rukou Římanů a Byzantinců (což je jen nové označení pro Římany na východě). Seljuk Sultan Alparslan otevřel dveře do Anatolie pro Turky vítězstvím u Malazgirt v roce 1071, porazil byzantinského vládce Romana Diogenese. Roku 1073 byla Ankara připojena k Tureckému teritoriu jako zdroj přírodních zdrojů a důležité místo pro přesun vojenských jednotek.

 
 

Město bylo důležitým kulturním, obchodním a uměleckým centrem za dob Římanů a důležitým dopravním uzlem pro karavany v době osmanské. Význam Ankary klesl v průběhu 19.století. Znovu se stalo zajímavým centrem, když Kemal Atatürk vybral město za hlavní. Ankara se stala 13.října 1923 hlavním městem nové Turecké republiky a je jím dodnes. Atatürk vybral Ankaru díky své strategické poloze a jako symbol končící osmanské doby. Ankara prodělala nadvlády několika národů, Chetitů, Frýgů, Lýdů, Galů, Římanů, Byzantinců, Seljukovců a Osmanů. Konečným vítězem v bitvě o tuto oblast byli Turci, teda jejich předchůdci. Během své bouřlivé historie prodělala centrální Anatolie invazi největších dobyvatelů, Alexandra Velikého a Tamerlána.

Kultura oblasti odráží několika tisíciletou multikulturnost a vychází z ní i zdejší architektura.

Nejznámější ulicí v Ankaře je Atatürk Bulvari, kde na severním konci najdete náměstí Ulus Meydani. Kolem náměstí najdete nejvíce hotelů levných i středně drahých, krásných muzeí a také Citadelu. Ve velkoměstě naleznete nespočetně mešit, ty nejznámější jsou Alaaddinova, Ahi Elvan, Aslanhane Hacı Bayram a mnoho dalších. Po městě je dostupná autobusová doprava, funguje zde i taxislužba, popřípadě si můžete zapůjčit vůz. Kolem hlavní třídy Ankary je mnoho směnáren, bankomatů a mnoho ochotných Turků, kteří k vám po rozevření turistické mapy přispěchají, aby vám ochotně pomohli.

ataturkmausoleumankara

Foto: Atatürkovo Mausoleum, QuartierLatin1968

Nejznámější památkou v Ankaře je Muzeum anatolských civilizací, kde nalezneme památku Antických civilizací. Dále stojí za zmínku Citadela, což je stará zástavba z dob Antických, s krásným výhledem na město a restairacé. jako památka na Mustafu Kemala (otce Turků), který se zasloužil o vybudování první Turecké republiky. Juliánský sloup připomíná doby největší slávy Římanů. V Ankaře se nachází nespočet muzeí, Muzeum válek, železnic a etnografie. Zahraniční turisté nejčastěji touží navštívit staré obchody v blízkosti Çıkrıkçılar Yokuşu Ulus, kde se prodává bezpočet věcí, od tradičních tkanin, ručně tkaných koberců až po kožené výrobky za skvělé ceny. Dalším lákadlem pro turisty je Bakırcılar Çarşısı (bazar Měděných výrobků) můžete zde zakoupit nejen měděné věci, ale také šperky, koberce, výšivky a starožitnosti. Cestou do kopce k hradní bráně naleznete plno obchůdků, které nabízejí velký výběr ovoce a zeleniny, koření, sušeného ovoce a ořechů. Při nakupování mějte na paměti, že Turci berou obchodování jako hru a smlouvání berou jako samozřejmost, neradi byste někoho urazili.

Optimálním obdobím k návštěvě Ankary je jaro a podzim. Při návštěvě je třeba počítat se všudypřítomnými poplatky. V Turecku se domluvíte turečtinou, angličtinou, němčinou, ruštinou a občas vás někdo překvapí češtinou.

Úvodní foto: Anit Kabir, elishka

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.