leťme.cz

Prohlížíte článek Schloss Bellevue, sídlo německého prezidenta.

Schloss Bellevue, sídlo německého prezidenta

Table of contents for Sídla prezidentů

  1. Schloss Bellevue, sídlo německého prezidenta

zamekbellevue

V našem novém seriálu, nazvaném příznačně jako „Sídla prezidentů“ se podíváme k našim západním sousedům. Konkrétně na to jak se žije a bydlí německé hlavě Spolkové republiky Německo v jeho oficiálním sídle, zámku Bellevue, německy označovaném jako Schloss Bellevue.

O zámku Bellevue

Sídlo dnešních německých prezidentů v Berlíně bylo původně postaveno pro prince Ferdinanda z Pruska, mladšího to bratra pruského krále Frederika II. roku 1786 dle plánů architekta Philippa Daniela Boumanna jako jeho letní sídlo. Zajímavostí je, že se jednalo o první neoklasickou budovu na území Německa.

Jako letní sídlo korunního prince sloužil zámek, obklopený 20 hektary zahrad, do roku 1918. Následně byl využíván jako muzeum etnografie či dům pro přijímaní hostů v Třetí říši. Během konce 2. světové války byl ovšem poničen a zrenovován byl až v padesátých letech, kdy se stal také druhým sídlem německých prezidentů (po vile Hammerschmidt v německém Bohnu – tehdejším hlavním městě) po přesunu hlavního města Německa z Bohnu do Berlína.

villa_hammerschmidt_bonn_rheinseite_20080831

Vila Hammerschmidt, foto: Wikipedia

Skutečně prvním prezidentem, který pojal Bellevue jako své hlavní sídlo byl prezident Richard von Weizsäcker a hlavním sídlem zůstalo dodnes  až na výjimku v letech 2004-2005, kdy zámek podlehl rekonstrukci, která mu dala dnešní konečný vzhled. Během této rekontrukce byl Německým hlavním sídlem prezidenta dobře známí Berlínský zámek Charlottenburg, který je také největším palácem Berlína a současně jedinou Berlínskou budovou, která je datována ještě do éry Hohenzollernů.

 
 

berlin_-_schloss-charlottenburg

Zámek Charlottenburg, foto: Wikipedia

Jak si žije prezident

Nyní zde sídlí Horst Köhler, jenž byl zvolen prezidentem i na druhé období od května 2009 a podobně jako je to u Buckinghamu, lehce poznáte, zda je prezident ve své kanceláři na zámku dle vyvěšené či svěšené standarty prezidenta.

No a jak to tam vlastně vypadá?

Kde zámek najdete

Zámek Bellevue najdete na ulici Spreeweg 1 nedaleko dalších Berlínských atrakcí jako Potsdamer Platz nebo filmového muzea Filmmuseum Berlin (mapa). Autobusem se sem dostanete přes zastávku Schloss Bellevue (100, 187) nebo Paulstr (187), vlakem pak ze zastávky S. Bellevue (S5, S7, S75, S9).

Foto zámku Bellevue Birger Kühnel.

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.