leťme.cz

Prohlížíte článek Když se řekne Mělník.

Když se řekne Mělník

vinicepodzzamkem

Máte rádi víno? Chtěli byste zjistit, jak chutná víno sv. Ludmila, pojmenované po babičce sv. Václava, která se zde prý narodila? Potom navštivte Mělník, město, které může nabídnout historické zajímavosti a jehož okolí Vám poskytne i nespočet možností pro výlet do přírody.

Malá cesta do historie…

Původními obyvateli byl kmen Pšovanů, po němž se dlouho jmenoval i místní zámek. Zmínky o Mělníku z 9. stol. hovoří pouze o slovanském dřevěném hradišti, které bylo až později přestavěno a ve 13. stol. prohlášeno městem. Karel IV. z něj později udělal tzv. královské město věnné, tedy město královen. Právě za vlády Karla IV., který sem dal dovézt odrůdy burgundského vína, se z Mělníka stalo vinařské centrum.

Později bylo město ovlivněno třicetiletou válkou. Mory, drancování a války se nevyhnuly ani tomuto kraji. V 18. stol. se Mělník stal spíše zemědělskou zásobárnou pro Prahu. V průběhu dalších desetiletí zde došlo nejen k rozvoji zemědělství, ale město také využilo a využívá výborné pozice na soutoku Vltavy a Labe. V současnosti se jedná o dvacetitisícové město, které láká turisty na kulturní i přírodní památky v okolí.

Historické památky a zajímavosti města

Chrám sv. Petra a Pavla

Chrám je jednou z dominant města, kdy nad Mělníkem ční skvostná pozdně gotická stavba s některými původními románskými prvky. Kromě samotných prostor chrámu, ve kterých v letním období probíhají koncerty, jsou pro turisty přichystána ještě 2 lákadla – vyhlídková věž a kostnice. Při vystoupení na vyhlídkovou věž se nám naskytne malebný pohled na soutok dvou nejdelších řek České republiky, za příznivých podmínek počasí můžeme dohlédnout na horu Říp, či hlavní město Prahu. Kostnice pak nabízím možnost pohledu na kostry a lebky skládané do tvaru tří symbolů – srdce (láska), kotvy (naděje) a kříže (víra). Dle odborníků se jedná o jednu z nejzajímavějších kostnic v naší zemi.

Zámek

V současnosti je turistická návštěvnost pouze jedním ze zdrojů příjmů zámku. V zámeckých komnatách můžeme nahlédnout do života rodu Lobkowiczů, zajímavostmi jsou především kaple vybudovaná Eliškou Pomořanskou, pokoj prince Jiřího a sbírka vedut zobrazující evropská města. Podobnou sbírku má v Evropě pouze švédský král. Zámek ovšem nenabízí služby průvodce, proto za cenu 60 Kč získáte pouze písemné materiály, které Vám pomohou s orientací v zámku.

Příjemným zpestřením je návštěva vinných sklepů a degustace, která může být doplněná obědem v zámecké restauraci. Nově zde byla otevřena také kavárna. Nejdůležitějším příjmem jsou ovšem pronájmy Koncertního sálu a přilehlých sálů, ve kterých se pořádají firemní rauty, oslavy svateb, plesy apod. V jižním traktu zámku je možnost pronajmutí pokoje Prince Jiřího (cena za noc pro 1 osobu je 6000 Kč).

 
 

V Koncertním sále je každoročně pořádán Mezinárodní hudební festival Jiřího Lobkowicze.
Podobně jako interiér zámku je komerčně využívané i nádvoří, na němž se odehrávají např. Velikonoční jarmarky, Mělnické vinobraní, Zámecká flóra apod. Právě tyto akce podporují návštěvnost zámku, kterou většina turistů s těmito kulturními akcemi spojí.

Podzemní studna

Hloubka 54 metrů, výška vody 7 metrů a v nejširším místě průměr 4,5 metru. Takové jsou rozměry podzemní studny, která zde byla vybudována ve 14. stol. Jedním z důvodů pro její výstavbu byly časté požáry na zámku i ve městě. Studnu můžete navštívit denně, vstup pro dospělého stojí 50 Kč.

Kam v okolí?

Chcete-li vyrazit do přírody, nabízí Vám ideální příležitost CHKO Kokořínsko. Dominantou této chráněné oblasti jsou především pískovcové skály, „zdobené“ tzv. voštinami, tedy útvary vzniklými erozí na pískovcích. A právě eroze pískovců působením mrazu, vody apod. má „na svědomí“ i jednu z největších zajímavostí CHKO a to tzv. Skalní pokličky. Jedná se o zvětralé pískovcové skály, na jejichž vrcholcích se udržela vrstva více odolné horniny. Na některých těchto pokličkách pak rostou také mladé borovice, což ještě umocňuje již tak kouzelný pohled na to, co příroda dokáže. Více o přírodních krásách a turistických zajímavostech naleznete na http://www.melnik.info/.

Pár tipů na závěr

Sportujete-li rádi, určitě nezapomeňte doma svá kola. Mělnicko i Kokořínsko jsou přímo „protkány“ cyklostezkami.
Milovníkům vína doporučujeme navštívit Mělník 18-20. září, kdy bude probíhat Mělnické vinobraní. Více na http://www.melnik.cz/kultura-skolstvi-pamatky/melnicke-vinobrani/melnicke-vinobrani.html.

Máte-li v rodině malého chlapce, určitě se mu zavděčíte, pokud se s ním půjdete podívat k mělnickému překladišti, kde jsou kontejnery z vlaků nakládány na lodě a opačně. Malé raubíře tím alespoň na chvíli zaručeně zabavíte.

Fotogalerie

Foto: Tomáš Púčik a Michal Druga

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.