leťme.cz

Prohlížíte článek Nekonečné pláně v národním parku Serengeti.

Nekonečné pláně v národním parku Serengeti

Na území „černého“ kontinentu, tedy Afriky, se dnes rozkládá více než 3000 národních parků a rezervací.Zatímco na severu je parků minimum, třeba v Tanzanii spadá pod některý ze stupňů ochrany asi 40 % rozlohy státu. Jednoznačně nejslavnějším národním parkem nejen Tanzanie, ale celé Afriky je potom Serengeti.

Během migrace za vodou a potravou se vydá na cestu více než milion a půl pakoní

Serengeti

„Místo, kde jsou pláně nekonečné“, to je význam, který má slovo Serengeti v jazyce Masajů. Naprosto přitom odpovídá realitě. Nekonečné pláně se rozbíhají daleko za obzor a travnatá savana při pohledu z džípu snad ani nemá konec. Jen tu a tam naruší moře zelené trávy kopjes, žulový výstupek, který je ideálním místem pro vyhřívání afrických predátorů.

Nejnavštěvovanější ze strany turistů je Serengeti v období sucha, kdy tady migrují za vodou obrovská stáda pakoňů. Podle vědců se v tu dobu vydá na pochod za životadárnou tekutinou asi jeden a půl milionu pakoňů a zároveň tisíce predátorů, kteří číhají při okrajích stáda a neúprosně loví nejslabší jedince.

 
 

V období dešťů je africká savana plná zeleně

V roce 1978 dokonce Serengeti zažilo velké sčítání všech živočichů, kteří na jeho území žijí. Na 15 tisících čtverečních kilometrech prý v té době žilo třeba pět tisíc slonů, tři tisíce lvů nebo devět tisíc žiraf. Dnes jsou tato čísla ale bohužel o dost nižší, protože pytláctví je v Africe ještě pořád téměř neřešitelný problém.


Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.