leťme.cz

Prohlížíte článek Americký národní park Yosemite.

Americký národní park Yosemite

Pokud na národní parky ve Spojených státech nahlédneme obecně, pak se dostaneme k tomu, že celkem osmnáct z nich je zapsáno na seznamu přírodního bohatsví UNESCO a že zde najdeme i absolutně nejstarší národní park naší planety – Yellowstone. Ten třetí nejstarší se potom rozkládá na území Kalifornie. A může se pochlubit nejvyšším vodopádem Severní Ameriky. Vítejte v národním parku Yosemite!

Ročně sem vyrazí prý asi čtyři miliony turistů. V roce 1890, kdy park vznikl jich ale bylo určitě méně. Velkou reklamou pro něj nicméně bylo to, že se v roce 1984 probojoval na seznam UNESCO.

Srdcem parku je slavné Yosemitské údolí, jehož dominantou je již zmiňovaný nejvyšší vodopád celé Severní Ameriky. Voda z něj padá do hloubky 739 metrů a turisté se na toto unikátní přírodní divadlo nemohou vynadívat. Pokud tedy dorazí v jinou část roku než v létě. To je totiž slavný vodopád vyschlý.

 
 

Naštěstí ale není jediný. V parku jich je několik desítek další. Pravda, jsou menší, ale i tak stojí za návštěvu. Kromě toho tady turisté obdivují vysokohorskou divočinu a obrovské žulové monolity. Ten nejvyšší měří 1095 metrů a horolezci, kteří ho zdolávají, mu neřeknou jinak než El Capitan.

Jméno tohoto parku v USA je prý odvozené od indiánského označení medvěda grizzlyho a prý není příliš velký problém ho tady spatřit. Kromě něj pak v parku žijí i pumy, medvědi, vysoká nebo mývalové. Milovníci trekingu pak vyrážejí na místní turistické stezky, jejichž délka se blíží k 1300 kilometrům. Což je na to, že má park rozlohu jen nějakých 3080 kilometrů, opravdu slušné číslo.

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.

redakce leťme.cz | , ,
| Duben 19, 2011 | V Amerika, Severní Amerika

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.