leťme.cz

Prohlížíte článek Domov Médi Bédi – americký národní park Yellowstone.

Domov Médi Bédi – americký národní park Yellowstone

Nejstarší a pravděpodobně absolutně nejznámější – to je národní park Yellowstone v USA. Zároveň je tento národní park i domovem slavného Médi Bédi. Kamenná brána, která je symbolem parku, je vstupem do míst, která byla za chráněná prohlášena už v roce 1872. Park leží na území tří států – Wyomingu, Montany a Idaha.

Poznávacím znamením parku je jeho vulkanická činnost. Yellowstone totiž leží v oblasti latentní vulkanické aktivity. Na povrch tady proto vyvěrají horké prameny, gejzíry, bahenní vulkány i takzvané fumaroly, tedy vývěry horkých plynů.

Turisté tady najdou i nejhlubší ledovcové jezero v Severní i Jižní Americe. Jezero Yellowstone má ve svém nejhlubším místě hloubku 91 metrů.

Ročně branami parku projdou asi tři miliony turistů. Drtivá většina z nich míří ke slavným gejzírům. Nejslavnější z nich je „Starý spolehlivec“, v originálním znění Old Faiful. Spolehnutí na něj opravdu je. Vodu stříká každých osmdesát minut a to už 120 let. Během tříminutové erupce „vyletí do vzduchu“ až 30 000 litrů vroucí vody.

 
 

Foto: Gejzíry v parku Yellowstone

Název parku odkazuje na vysoké žulové skály, které lemují stejnojmennou řeku, která jím protéká. V parku je celkově asi ke třem stům gejzírů (což jsou dvě třetiny všech, které na planetě jsou) a asi deset tisíc horkých pramenů. Ty nezamrzají ani v těch největších mrazech a jejich blízkost snadno poznáte. Vzduchem se totiž line „nepřečichnutelné“ aroma síry, které připomíná zápach zkažených vajec. V parku je možné se i ubytovat v některém z kempů. Turisté ale musí dodržet přísná pravidla, která zde panují.

Foto: ESO travel

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.

redakce leťme.cz | , ,
| Duben 18, 2011 | V Amerika, Severní Amerika

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.