leťme.cz

Prohlížíte článek Aletschgletscher, Jungfraujoch a nejvýše položené horské železniční nádraží.

Aletschgletscher, Jungfraujoch a nejvýše položené horské železniční nádraží

Vyhlídka nad konečnou stanicí Jungfraubahn

Největší alpský ledovec Aletschgletscher, nejvýše položená železniční stanice Evropy v rámci Jungfraubahn a vyhlídka na vrcholku hory Sphinx ve výšce 3571 m – to vše najdeme spolu s překrásnou přírodou ve švýcarských Bernských Alpách.

Aletschgletscher

Aletschgletscher je největší ledovec Alp, jenž se nachází ve Švýcarsku,v  kantonu jménem Valais. Ten sousedí s kantonem Bernským. Na jejich pomezí pak najdeme Jungfraujoch, průsmyk mezi horami Mönch a Jungfrau. Samotný ledovec má rozlohu 84 km², pro představu se jedná o 4 % pitné vody Evropy a až 900 m hloubky sněhu. Od roku 1860 postupně taje a nyní je již pouze na 30 % své původní velikosti, od roku 2001 je na seznamu UNESCO.

Jungfraujoch, Jungfraubahn a Jungfrau

 
 

Průsmyk je z turistického hlediska velice atraktivním místem, nachází se zde totiž vrcholová stanice Jungfraujoch železničního komplexu Jungfraubahn. Po železnici si ve Švýcarsku můžete projet velkou část jejich hor. Tyto horské vlaky se od běžných vlakových tratí liší tím, že jsou jejich koleje ozubeny. Velkou výhodou je, že se tyto spoje běžně napojují na klasické vlakové spoje. V případě Jungfraubahn je to železnice do Interlakenu (kousek odsud se nachází lanovka vedoucí na vrcholek Piz Gloria, kde se natáčel i James Bond, a kde najdete pěknou točivou vyhlídkovou restauraci).

Ale zpět k Jungfraujoch. Jedná se o nejvýše položenou železniční stanici, která je navíc umístěna v hoře Sphinx. Cestou Vám vlak zastaví ještě v mezistanici (v rámci tunelu vyraženém do hor Eiger a Mönch), kde si můžete vystoupit a přes řadu vyhlídkových oken již nahlíénout na švýcarskou horskou chloubu. Konečnou stanici navštívíte ve výšce 3571 m. n. m. (po celkovém převýšení 1 393 m), odkud si můžete udělat výlet na horskou chatu, která je vzdálená asi půlhodinku cesty od vlakové stanice. Jedná se o horskou chatu, kde se můžete občerstvit surovinami, které sem dováží vrtulníkem.  To ale není zdaleka vše. I během léta si tady nahoře můžete zalyžovat nebo se zavěsit na lano a trochu se projet po čerstvém vzduchu :).

Další věc, kterou byste při návštěvě tohoto místa neměli vynechat je samotný vrcholek hory Sphinx, na který vás vyveze zhruba 100 m vysoký rychlovýtah, opět vnitřkem hory. Nahoře se nachází výzkumná stanice a překrásná vyhlídka, mimo jiné na sousední horu Jungfrau (z němčiny panna), jež dosahuje úctyhodných 4158 m. Nedoporučuje se zapomenout si sluneční brýle. Také je zde při slunném dni neuvěřitelně horko, nejspíše si budete své oblečení odkládat. Výjimkou nejsou ani lidé pouze v plavkách :).

  • Tip leťme.cz: Díky propojení Švýcarských železnic se vyplatí koupit si během delšího pobytu neomezené jízdenky, které platí i na lanovky – těmi se i v létě dopravíte tam, kde vlaky nejezdí.

Při návštěvě Bernských Alp můžete za svůj výchozí bod zvolit Wengen, malebné městečko při cestě horským vlakem na vrch Jungfrauhoch, ze kterého to budete mít kousek na všechny strany. Spokojeni jsme byli s hotelem Sunstar****.

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.