leťme.cz

Prohlížíte článek Památky UNESCO ve Velké Británii.

Památky UNESCO ve Velké Británii

Velká Británie je místem mnoha možností. Můžeme poznávat její divokou a ničím neporušenou přírodu, památky světového významu a množství, od sebe odlišných, kultur. Není proto divu, že právě zde se nachází 27 míst, které jsou zapsány na seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví.

Schodiště obrů

Pohled na úžasnou přírodní scenérii se nám naskytne při severovýchodním pobřeží Severního Irska. Nachází se zde přírodní památka nazývaná jako Schodiště obrů. To bylo na seznam zapsáno v roce 1986. Od doby dávno minulých je toto místo hojně navštěvovány. A doby dávno minulé toto místo opravdu pamatuje, vždyť jeho historie začala zhruba před 60 miliony lety výbuchem sopky. Dnes se zde můžete procházet po „schodech“, tvořených šestiúhelníkovými čedičovými kameny, kterých je zde více než 40 000.

Hadriánův val

hadrianuvval

Foto: robinvanmourik

Hadriánův val je pojem, který slyšel téměř každý. Je to pozůstatek systému opevnění, táhnoucí se přes severní Anglii. Val se začal stavět roku 122 našeho letopočtu na popud římského císaře Hadriána, který v tu dobu Velkou Británii osobně navštívil. Stavba byla zbudována za účelem obrany před nájezdníky, ale také určovala severní hranici římského impéria. Jeho délka je přibližně 117 km a v některých místech dosahoval i 6 metrů na výšku. Součástí byly brány a strážní věže. Na seznamu UNESCO figuruje Hadriánův val již od roku 1987.

Durham

durhamkatedrala

 
 

Foto: Robert Scarth

Jednou z dalších památek, která byla zapsána na seznam v roce 1986 je krásná katedrála a hrad v malém městečku Durham. Stavba katedrály započala v 11. století a byla zasvěcena Panně Marii a svatému Cuthbertovi, jehož ostatky jsou zde dodnes uloženy. Nedaleko katedrály se tyčí hrad, postavený taktéž v 11. století Normany. Od 19. století je hrad sídlem místní univerzity.

Palác Blenheim

blenheimpalac

Foto: temporalata

V roce 1987 se na seznam UNESCO dostal palác Blenheim. Toto místo je neodmyslitelně spjato se jménem bývalého britského premiéra Winstona Churchilla, který se zde v roce 1874 narodil. Budova byla stavěna mezi létu 1705 až 1724 a je ukázkou anglické barokní architektury. Palác je zasazen do krásného rozsáhlého parku, který si můžete projít společně s průvodcem. Při návštěvě je možné shlédnou stálou výstavu Winstona Chrurchilla nebo sbírku porcelánu.

Bath

Lázeňské město Bath (Katedrála v Bath, Bath AbbeyŘímské lázně v Bath (fotogalerie)) v jihozápadní Anglii, našlo své místo na seznamu UNESCO v roce 1987.  Město bylo založeno v údolí řeky Avon, kolem přírodních horkých pramenů, které se zde nacházejí. Historie tohoto místa sahá až do dob Keltů, ale první doložené zmínky pocházejí až z dob Římanů. Mezi léty 60–70 našeho letopočtu probíhala ve městě Aquae Sulis (římský název města Bath) výstavba chrámu. Dalších téměř 300 let trvala stavba zdejších lázeňských komplexů.  Smutnou kapitolou v historii města byla 2. světová válka, při níž bylo město bombardováno. Zničeno tak bylo velké množství historicky významných budov. Dnes je lázeňské město Bath významným centrem cestovního ruchu.

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.

redakce leťme.cz | , ,
| Červenec 2, 2009 | V Evropa, Západní Evropa

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.