leťme.cz

Prohlížíte článek Ohlédnutí za Vánocemi.

Ohlédnutí za Vánocemi

pict7431Vánoce jsou již za námi, ale teprve teď nám dává zima znát, že je tu to správné roční období. A jak nakonec vypadala letošní předvánoční města? Před Vánocemi jsme Vám přinesli článek o chystaných vánočních trzích v druhém největším městě České republiky – Brně a dnes k tomu připojíme také komentáře k vánoční Vídni. Ačkoli je již po vánoční sezóně, možná Vás tento článek inspiruje k navštívení některého z popsaných míst příští rok. A přece jen, ve zkouškovém období pro studenty a pracovní povánoční době pro dospělé, kdy letní dovolená je ještě daleko, je příjemné zavzpomínat si na horký svařák v hospůdce s přáteli, nebo sladký trdelník odnesený z vánočních trhů.

Vánoční trhy jsou odjakživa místa, která nám kromě navození vánoční atmosféry pomáhají s dalším zapeklitým problémem-nákupem dárků. Pokud jste letos navštívili brněnské vánoční trhy, splnil se vám jeden malý sen-neviděli jste již kýčovitá pyžama ani podobné nevánoční zboží. Pokud jste chtěli známým koupit keramiku, či něco ze starých lidových řemesel, našly se tu věci právě pro Vás. Ano, tyto vánoční trhy mají stále co zlepšovat, na úroveň těch vídeňských jim stále hodně chybí, ovšem člověk se již za ně nemusí stydět. Ke koupi byly také výrobky domácí zabijačky, která zde několikrát proběhla v přímém přenosu (rodiče se nemusí bát, prasátko bylo na začátku již zapíchlé a bez krve, přece jen, na náměstí byly i malé děti). A právě děti byly ty, které letošní vánoční trhy nejvíce ocenily. Kolotoč u Zelného trhu, vláček, kterým rodiče kromě pobavení svého dítka přispěli na charitu, stejně jako svítící vánoční strom, který byl bezesporu jedním z nejkrásnějších v posledních letech, způsobily svítící očka malých dětí plná radosti. A právě proto tu Vánoce jsou.

pict7435

 
 

Vánoční Vídeň je stejně jako např. trhy v Praze známá tím, že tam většinou přijedete a základní předpoklad vánočního dojmu – tedy sníh, Vám chybí. Pokud jste ovšem letos navštívili vánoční Vídeň poslední předvánoční víkend, naskytl se vám zcela jiný pohled. Město krásné svými historickými památkami, pokryté vločkami sněhu, které se neustále sypaly z oblohy. Vidět zasněženou Vídeň v souladu s nádherně vyzdobenými náměstími a místními trhy byl kouzelný. V mrazivém počasí se většina turistů zahřívala svařákem či grogem, k nimž jste dostali zdarma hrnečky, které se později, jak mnozí turisté přiznávají, staly drobnými dárky pro rodinu a známé. Vánoční výzdoba byla hrou světel a barev a každoročně uchvacuje nejen děti, ale i dospělé.
S návštěvou Vídně jsou spojené i nvštěvy muzeí, jako např. Přírodovědecké muzeum, kam se studenti dostanou za pouhých 3,50 €. Neméně zajímavá je pro milovníky umění i navtěva Albertiny, kde se konala výstava Impressionismu.pict7443

Já osobně jsem měla letos možnost navštívit pravou vánoční zasněženu Vídeň a i přes zimu a studený vítr, to byl výlet, na který se jen tak nezapomene. Každý z nás má právo se chvíli cítit jako v říši pohádek, kde kolem něj zní jen hudba, září nazdobené okolí a neexistuje stres, jen příjemné vůně pečených brambor, grogu či cukroví.

Autorem fotografií v galerii je Tomáš Púčik.

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.