leťme.cz

Prohlížíte článek Byčí skála a Křtiny.

Byčí skála a Křtiny

santini_krtiny_u_brna

Severně od Brna, vzdušnou čarou asi 13 km, se nachází jeskyně Býčí skála. Z Brna se sem dostanete na kole po cyklostezce, anebo se můžete vlakem dopravit do Adamova a odsud si udělat procházku pěšky. V Adamově se vydáte od vlakového nádraží po modré turistické značce k Býčí skále (cca 5 km). Modrá značka dále vede přes vesnici Habrůvka a do Křtin, kde se nachází nádherný barokní kostel z 18.století. Odsud se dostanete zpět do Brna autobusem, který jezdí i v neděli každou hodinu vždy ve čtvrt až do 21:15. Cesta autobusem trvá půl hodiny.

 
 

byci-skala

Na Býčí skále v Josefovském údolí se tedy můžete účastnit prohlídky jeskyně, která je součástí druhého nejdelšího jeskynního systému u nás (13 km). Více informací naleznete na webové adrese www.byciskala.cz. Můžete se také vydat po pěšince asi 200 m nad Býčí skálu k jeskyni Kostelík, který vypadá jako přírodní dóm s vysokou střechou a otevřeným výhledem dále do krajiny. Vpravo od vstupu naleznete trhlinu ve skále dlouhou asi 15 m, kterou mohou mrštnější osoby prolézt i skrz. Trhlina ústí v domu.

S vesnicí Habrůvkou je spojena pověst o muži, kterou odsud pocházel, ale neštěstím osudu vyrůstal sám v lese a říkalo se mu „lesní muž“. Do roku 1936 žil v jeskyni Kostelík a všichni v kraji jej měli rádi a starali se o něj. Jeho hrob můžete najít na hřbitově ve Křtinách, které jsou další zastávkou na Vašem výletě. Kromě výše zmíněného kostela tu naleznete také zámek a v dubnu, květnu a červnu se zde konají poutě. O Křtinách více na webové stránce www.krtiny.katolik.cz.

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.