leťme.cz

Prohlížíte článek Brněnské Vánoce – poprvé si vyberme vánoční strom dle našich představ.

Brněnské Vánoce – poprvé si vyberme vánoční strom dle našich představ

Seriál Vánoční trhy – kouzlo přicházejících Vánoc

Listopad, padající listí a téměř neustálý déšť…Období, které většina lidí nemá příliš v lásce. Společně se tedy v novém seriálu pokusíme přenést z „uplakaného“ období do doby bílých sněhových vloček, vonícího svařeného vína a svitu svíček na vánočních stromcích. A pokud nejsou ani Vánoce vašim oblíbeným časem, snad alespoň v následujících článcích najdete inspiraci pro setkání s přáteli u domácí zabijačky či horké medoviny…

A čeho se dočkáme letos v Brně?

Pamatuje si na loňské roky, kdy jste při příchodu na brněnské vánoční trhy na Náměstí Svobody jako první viděli stánky s pyžamy, se spodním prádlem apod.? Většina lidi se znechucením hodnotila úroveň místních trhů. Ovšem primátor Brna slibuje, že od letošního roku bude všechno jinak.

Vánoční trhy budou na Náměstí Svobody od 27. 11. do 24. 12. 2009. Agentuře pořádající trhy v minulých letech „konečně“ vypršela smlouva a tak se letos brněnští zastupitelé chtějí pokusit o vytvoření vkusné iluze přicházejících vánočních svátků, kdy na Náměstí Svobody nalezneme stánky s vánočními dekoracemi a podobnými motivy, nikoli kýčovité a nehodící se prodejny textilu. Náměstí bude rozděleno do dvou zón, výrazně se změní i program, trhy každodenně v 9 hod otevře trubač, novinkou především pro děti bude Ježíškova pošta, kterou každý den v 17:30 přijde vybrat ježíšovský pošťák. Chybět nebude ani kasička Červeného kříže či možnost zazvonit si na Zvon přání. Od 16 hod bude pravidelně probíhat kulturní program, těšit se můžeme např. na večer s Presleym či Armstrongem. Pro labužníky bude letos zabijačka nejen na brněnském výstavišti, ale i na Náměstí Svobody, kde bude dokonce komentovaná řezníky. Dílny lidových řemesel se z náměstí přesunou do sálů Staré radnice, která bude také po dobu vánočních trhů otevřena. Druhý trh pak vznikne na Zelném náměstí, které těsně přiléhá ke Staré radnici, čímž dojde k jakémusi propojení a vytvoření vánoční trasy. A právě to je záměrem radních, vytvořit vánoční atmosféru a prostředí, které by mohlo konkurovat evropským městům a nedělalo moravské metropoli ostudu.

Vánoční strom

 
 

Již 85. ročník rozsvěcování Těsnohlídkova vánočního stromu připadá na letošní rok, ovšem i tato tradice doznala významných změn. Do 15. listopadu mají občané možnost hlasovat o tom, který ze 4 nabízených stromů chtějí na Náměstí Svobody. Hlasovat můžete na: http://www.ticbrno.cz/.

Tradice nese název dle Rudolfa Těsnohlídka, českého spisovatele, který zavedl tuto tradici v roce 1924, inspiroval jej příběh novorozence, který byl nalezen v prosinci 1919 a od doby vzniku tradice rozsvěcování je spojována se sbírkou Červeného kříže.
Tradici rozsvěcení vánočních stromů spojených s charitativní sbírkou Českého Červeného Kříže.

Vánoční trhy na Výstavišti

Od 4.12. do 13.12 se na výstavišti opět uskuteční vánoční trhy, které byly v posledních letech náhradou za nevydařené trhy na Náměstí Svobody.
Letos se koncept těchto trhů také mírně mění, hlavní rozdíl je v datu konání, které se z období těsně před Vánocemi posouvá již na začátek prosince. To má hned několik důvodů, jedním z nich je o fakt, že trhy budou více uzpůsobeny pro děti. 5.12. bude na výstavišti bohatý program pro děti, vystoupí Dáda Patrasová, děti se můžou těšit na Rej čertů a Mikulášů.
Bohatý kulturní program je vytvořen i pro dospělé. Namátkou můžeme zmínit vystoupení Evy a Vaška, které potěší především starší ročníky, mladší návštěvníci si mohou poslechnout vystoupení Petera Nagyho, či zábavný recitál Vláďu Hrona. Podrobný program jednotlivých dní naleznete na: http://www.bvv.cz/chrismar

Výhodou i letos zůstává možnost využití vstupenky jako celodenní jízdenky na MHD a poukaz do Palace Cinemas. Cena vstupenky je 20 Kč.

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.