leťme.cz

Prohlížíte článek MEMA 2009: cesta za kulturou Praha – Poprad.

MEMA 2009: cesta za kulturou Praha – Poprad

Přestože jsou Praha i Poprad vzdálená a velmi odlišná města, přece jen je něco v uplynulých dnech spojilo. Tím něčím byl bohatý kulturní program pod záštitou MEMA (anglicky Middle European Music Academy), která je pod vedením Milana Turkovića, profesora na Vídeňské konzervatoři. Tato akademie usiluje o „poučnou interpretaci evropského kulturního dědictví“ a konfrontuje dva způsoby interpretace – historickou a současnou. Je určená pro odborníky, studenty, ale i pro zájemce z řad veřejnosti.

V obou městech se právě v rámci projektu MEMA a jejich vlastních kulturních programů ( v Praze probíhal festival „Struny podzimu“, v Popradě „Popradská hudobná jeseň“) konalo množství zajímavých akcí. Ve dnech 3. až 7.11. probíhala MEMA v Popradu, jejíž součástí byla nejen vystoupení, ale i tzv. mistrovské třídy pod vedením zahraničních lektorů ze Slovenska, České republiky, Rakouska a dalších krajin, workshopy, debata za kulatým stolem či několik přednášek, např. na téma Rekonstrukce historického barokního tance.

 
 

V rámci úvodního koncertu v Popradě jsme dokonce měli možnost shlédnout ukázku barokového tance v tradičních kostýmech. V Praze probíhala MEMA v zkrácené verzi a to ve dnech 9. a 10.11. 2009, přičemž ovšem účastníci nebyli ukráceni o workshopy nebo diskuze, které jsme mohli vidět i v Popradě.

Vrcholem této akce v Praze i Popradě byl závěrečný koncert pod názvem „415 vs 442!“. Tento název v sobě ukrývá hlavní myšlenku MEMy, kterou jsme vzpomínali výše. Ladění 415 Hz je totiž příznačné pro historii, zatímco v přítomnosti se ladí na 442 Hz. Koncert nabídl oba způsoby ladění – historický i moderní. Navíc jsme měli možnost vidět rozdíly mezi historickými nástroji a jejich moderními verzemi (např. fagoty). Pro tento koncert byl již výše zmiňovaný prof.  Turković. Připomínáme, že šlo primárně o barokovou hudbu a i když by to mohlo odradit množství účastníků, je nutné připomenut, že baroková hudba je nadčasová a mnoho jejích prvků je možné najít i v moderní hudbě. Na koncertě hrálo množství zvučných jmen, jako např. Sergio Azzolini (fagot), který ukázal, jak fenomenálně a živě se dá zahrát klasická hudba. Na popradském koncertě zažil „standing ovations“ ( v Praze koncert ještě probíhá, proto koncert v Praze nemůžeme hodnotit). Skvělý výkon podala i Pražská komorní filharmonie a další interpreti jako Ulli Engel, Michael Posch, Reinhard Czasch. Mohli jsme si poslechnout skladby od Bacha, Haydna nebo Antonína Dvořáka. Je možné říct, že pro Prahu i Poprad to bylo toto výjimečné vystoupení vrcholem kulturního programu v rámci podzimu.

Další informace o projektě MEMA, jeho protagonistech a i podrobnější informace o jednotlivých koncertech, je možné nalézt na http://mema2009.eu/cz.

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.

Kamila | , ,
| Listopad 10, 2009 | V Střední Evropa

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.