leťme.cz

Prohlížíte stránku Řecká kuchyně.

Řecká kuchyně

Řecké jídlo a kuchyně

Poslední dobou je řecká kuchyně u nás velmi oblíbená. A právem. Řecká jídla si vás snadno dostanou svou specifickou chutí. Pojďme si některá základní jídla řecké kuchyně představit.

Co si říci všeobecně o řecké kuchyni?

Řecká kuchyně je ovlivněna evropskými vlivy, ale také Arábií a Malou Asií.

Hlavními potravinami řecké kuchyně jsou čerstvá zelenina, bylinky, koření a kvalitní maso (hlavně vepřové a jehněčí). Za ochutnávku také stojí plody moře. Řecká kuchyně je dokáže připravit výborně. Pochutnáte si především na krevetách, langustách, chobotnicích atd.

reckejidlo

Foto: alexik

Řecké recepty

A která řecká jídla stojí za ochutnání? Je jich celá řada. Jmenujme si alespoň některá:

Gyros

Gyros je klasikou řecké kuchyně. V poslední době je i velmi oblíbený u nás. Jde o kořeně maso (nejčastěji vepřové či skopové), které se opéká na rožni. Poté se odkrajuje a vkládá do pity (arabského chleba). Na to se ještě dává omáčka tsatsiky a koření. Gyros lze také podávat s hranolky.

Nevíte, co jsou tsatsiky? Jde rovněž o řecké jídlo. Používá se zde stejně jako u nás tatarka. Omáčka se skládá z jogurtu, okurky, česneku a z koření. Je vynikající a narozdíl od tatarky dietní.

Musaka

I když Musaku považujeme za řecké jídlo, původ má v Turecku. Jde o plátky lilku, které se opékají na oleji a jsou proložené brambory a mletým skopovým masem s česnekem a rajčaty. To vše je okořeněné solí a pepřem.

 
 

Musaku ovšem lze připravit na různé způsoby a je možné ji podávat i bez masa. Někdy je také tento pokrm zalitý žloutky a posypán sýrem.

Loukoumades

Jde o pečivo, které je z kynutého těsta. Je s medem a se skořicí.

Suvlaki

Suvlaki jsou kousky grilovaného a kořeněného masa (jehněčího nebo vepřového) napichovaného na špejli, tedy obdoba našeho špízu.

Kalamari

kalamari

Foto:  jdn

Kalamari představují pokrm z darů moře, který v Řecku seženete velmi levně. Jde o smažené chobotničky či sépie.

Kleftiko

Máte rádi různé druhy masa? Tak to vám kleftiko zachutná. Jde o kusy kuřecího a jehněčího masa se zeleninou, sýrem a někdy i s brambory (ty jsou většinou připravovány v alobalu).

Dakos

Dakos je menším jídlem, které je vhodné třeba na svačinu. Jde o chléb (spíše o suchar či jiné tvrdé pečivo) s rajčaty nastrouhanými nahrubo a s ovčím sýrem v olivovém oleji. Někdy se ještě celá pochoutka koření oreganem.

Choriatiki

Choriatiki si dejte, pokud máte rádi zeleninový saláty. Tento řecký zeleninový salát není obtížný na přípravu. Potřebujete čerstvou zeleninu (okurky, ledový salát, papriky a rajčata), dále černé olivy a olivový olej. Zeleninu nakrájíte, smícháte s olivy a olejem a dochutíte bazalkou, cibulí a ovčím sýrem. Zvlášť v horkých dnech je choriatiki příjemně osvěžující.

Nalákali jsme vaše chuťové pohárky? Věřte, že některé řecké recepty jsou natolik výborné, že pokud je jednou ochutnáte, budete je chtít mít ve svém jídelníčku pravidelně. A nezapomeňte si také přečíst o místní kuchyni ostrova Zakynthos v našem článku Zakynthos: Florencie východu.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.