leťme.cz

Prohlížíte stránku Kréta – ostrov, co voní fenyklem a historií.

Kréta – ostrov, co voní fenyklem a historií

Jste-li milovník historie a neznáte Krétu, pak začněte balit. Tahle země je nutnou zastávkou na toulkách po dávných památkách Minojců, Římanů, Benátčanů, Arabů i Turků – Kréta vždy byla a dodnes je mostem mezi Orientem, Evropou a Egyptem a její atmosféra je plná zajímavých detailů z každé kultury. Jestli je vaší letošní volbou dovolená Řecko, pak je Kréta jasná volba.

Kréta je největší a nejjižnější řecký ostrov, jeho rozloha činí asi 8000 km², přesto ho ale projedete i za jeden den – na délku měří 260 km. Jenže abyste poznali alespoň zlomek toho, co tenhle bájný ostrov plný nespoutané přírody a historických památek nabízí, budete tady muset strávit minimálně týden. Ani pak se vám odsud ale nebude snadno odjíždět.

Co vás na Krétě zdrží?

 • skvělá vína, která se pěstují na zdejších svazích
 • omamná vůně fenyklu a bazalky, která tu roste všude
 • divoké útesy a hory, které je potřeba prozkoumat
 • vlídní obyvatelé a skvělá krétská kuchyně
 • starobylé přístavy, malebné vesničky a krásné pláže

Pohádková panoramata tady číhají na každém kroku – pusu dokořán vám ale určitě otevře nádherná zátoka Balos s pevností Gramvoussa na malém ostrůvku, spojeném s pevninou jen nežnou písečnou kosou. Podobně úchvatný je mys Elafonisi, prý nejkrásnější na Krétě.

 
 

Co na Krétě nevynechat?

 • návštěvu archeologického naleziště Knossos
 • procházku některou ze soutěsek Kréty
 • koupání na Elafonisi, nejkrásnějším mysu Kréty
 • návštěvu přístavu Chania
 • odpočinek v olivovém nebo citrusovém háji

Zájezdy Kréta: Kam se vydat?

Historie na Krétě dýchá z každého kamene – byl by hřích neproniknout alespoň z části do tajů dávných řeckých bohů a mýtů. Stejnou pozornost ovšem musíte věnovat okolním ostrovům anebo malým vesničkám v horách. Čtěte dál a dozvíte se, kam na Krétě rozhodně vyrazit!

 • Knossos – největší archeologická lokalita na Krétě nesmí vaší pozornosti uniknout za žádnou cenu. Ve starověku šlo o centrum minojské civilizace a leží zde obrovský komplex budov, známý jako „palác“. V něm můžete prozkoumat staré řecké lázně, divadlo nebo trůnní sál.
 • Ostrov Santorini – možná jde o ztracenou bájnou Atlantidu, rozhodně je ale Santorini právem považován za jeden z nejkrásnějších ostrůvků současnosti. Propadlá sopečná kaldera tvoří příkré srázy, na kterých se v modrobílé harmonii lepí malebné domky.
 • Soutěsky Kréty – na Krétě můžete objevovat celou řadu horských soutěsek – nádherné procházky si užijete v soutěsce Imbros nebo Samaria, údajně dvou nejkrásnějších z celého ostrova.


Autorem je Viola Kratochvílová


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.