leťme.cz

Prohlížíte článek Bhútán – Země štěstí.

Bhútán – Země štěstí

http://www.nathab.com

Doba se mění a s ní i možnosti cestování, země, do nichž bylo dříve cestování tabu se stávají v současnosti oblíbenými letovisky dostupnými pro široké vrstvy lidí. Stále ovšem existují země, do nichž je obtížné se dostat i pokud máme dostatečné finanční prostředky. A mezi takové země patří i Bhútán.

Pokud patříte k cestovatelům, kteří si rádi vše zařídí sami, podívají se na místa, která si sami vyberou a pohrdají službami cestovních kanceláří, na cestu do Bhútánu rovnou zapomeňte. Pokud Vás do Bhútánu nepozve sama vláda, je jedinou možností právě přes cestovní kancelář. I tak ovšem musíte mít štěstí, neboť ročně je do této země vpuštěno pouze několik tisíc lidí (údaje za loňský rok mluví o 14 000 turistů). Ani pobyt neprobíhá tradičním způsobem. Každý z účastníků platí za den cca 250 USD, za které jsou mu poskytnuty komplexní služby (ubytování, strava 3x denně, doprava a služby průvodce). Nutností zdejšího pobytu je držet se ve skupině, s níž jsme přijeli, nejsou povoleny soukromé výlety. Přesto tato země skýtá velké množství přírodních i kulturních krás, které Vás uchvátí. a stojí za tyto ústupky.

www.aktualne.centrum.cz

Letiště Bhútán, aktualne.centrum.cz

Donedávna byl Bhútán monarchií. Místní panovník zavedl kromě měření úrovně života pomocí běžného HDP nový způsob, tzv. „měření štěstí“, tedy spokojenosti života. Ačkoli nám to může připadat absurdní, většina bezpečnostních opatření, která jsou vůči turistům v Bhútánu uplatňována, jsou právě ze strachu o ohrožení tohoto původního způsobu života. Většina obyvatel se zde totiž vyjádřila, že se mají dobře a jsou zde šťastní. V Bhútánu se žije na asijské poměry poměrně dobře, lidé byli vždy spokojení i s monarchií. Před několika lety zde byla zavedena demokracie, je ovšem s překvapením, že demokracii zde navrhl sám král a většina lidu tehdy byla proti. Byli s vládou svého panovníka spokojení. Nakonec ovšem uposlechli jeho prosby a zvolili si parlament. Na jejich životě to ovšem moc nezměnilo.

Bhútánští vysocí představitelé se snaží „držet v mezích“ západní vlivy, televizi tu povolili pouze kvůli fotbalu, kanály jako MTV jsou stále zakázané. Vládne zde snaha udržet obyvatele u starých tradic, jakými je např. lukostřelba, která patří mezi národní sporty.

 
 

www.saarc.com

Drtivá většina Bhútánců je buddhistického vyznání, což je také jedním z hlavních důvodů, proč je tato civilizace stále schopná žít v souladu s přírodou a místními tradicemi. Množství buddhistických památek (v zemi je přes 1300 budhistických chrámů), které je možné při naší cestě navštívit zanechají i v srdci moderního Evropana jakýsi hluboký pocit vnitřního klidu, kdy na několik dní přestane existovat stres a modernizace západního světa.

Hrozby moderního světa a především lidské vlastnosti jako chamtivost a podlost jsou důvodem, proč je velmi omezená možnost na naší cestě fotografovat. Nejedná se zde o to, že by se obyvatelé nechtěli podělit o své kulturní skvosty, nýbrž se obávají, že nejvýznamnější stavby by mohl postihnout podobný osud jako některé stavby v Nepálu. Tam došlo k vykradení mnoha kulturních památek, jejichž objekty se pak ocitly ve sbírkách soukromých majitelů.

Pro nekuřáky je zde ještě jedna pozitivní informace – v celém státě jsou zakázány cigarety. Ilegální ovšem není jejich kouření, nýbrž výroba a prodej, proto se nemusíte bát, že by Vás místní policie zavřela za vykouření cigarety.

Více informací o cestování do Bhútánu naleznete již brzy v našem průvodci. Fotografiena si můžete prohlédnout např. na:

http://www.tourismbhutan.com

Úvodní fotografie via: http://www.nathab.com, závěrečná www.saarc.com.

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.