leťme.cz

Prohlížíte článek 177. Octoberfest v Mnichově slaví 200 let od založení.

177. Octoberfest v Mnichově slaví 200 let od založení

Hektolitry bavorského piva stáčeného do poctivých tupláků? Zní vám to dobře? V tuto chvíli probíhá v bavorském Mnichově pořádné veselí a veliké hodování. A je taky proč. Legendární Octoberfest totiž slaví 200 let od svého založení. A my jsme se na něj byli podívat.

Octoberfest

Co že je Octoberfest? Oktoberfest je mnichovský pivní festival, který trvá 16 dní a končí vždy v první říjnovou neděli. Dle tradice se sice jedná o říjnový festival, nicméně kvůli lepšímu počasí se postupně posunul z většiny už do září.

Jak být správným Bavorem na Octoberfestu? S tuplákem v ruce a preclíkem ve druhé. Mimochodem jsou ty jejich veliké preclíky opravdu výborné a k bavorskému pivu se rozhodně hodí. A stihnete to ještě? Máte 6 dnů. Octoberfest 2010 končí 4. října.

Festival piva v číslech

  • 30 % roční produkce bavorských pivovarů je spotřebováno během dvou týdnů festivalu
  • 12 000 lidí je zaměstnáno na festivalu, z nich 1600 jako číšníci
  • Na festivalu je 100 000 míst na sezení
  • Pečených volů: 880
  • Párků: 219 443 párů
  • Pečených kuřat: 459 279

(Dle Wikipedia.org)

 
 

Rozhodně se zde vyplatí dodat, že většina míst je dlouho dopředu zarezervovaných a sednout si tak je veliký problém, neboť na všechny zbylé návštěvníky připadá omezený počet míst bez rezervací. Než jsme si sedli, trvalo nám to asi hodinu chození a vyhlížení. Další hodinu trvalo, než jsme si objednali první pivo.

Ceny

Německo není zrovna nejlevnějším místem Evropy a když k tomu přidáme fakt, že Bavoři považují Mnichov nejen za hlavní město Bavorska, ale taky celého Německa, vyšší ceny by nás překvapit neměli. I přes to se ale nedá říct, že by ceny byly přemrštěné. To opravdu nejsou. A přitom by mohly být, neboť celý areál by byl stejně beznadějně plný.

  • Snídaně v centru Mnichova na hlavním náměstí: zhruba 8 EUR + kafe 3 EUR
  • Tuplák na Octoberfestu (v hlavních „stanech“ menší pivo nekoupíte): 8-9 EUR
  • Tuplák s preclíkem a polovinou kuřete: do 20 EUR

Ubytování

Pokud nemáte dlouho dopředu rezervaci na levnější hotely, budou v tuto chvíli nejspíše beznadějně vyprodané. Není problém sehnat na poslední chvíli i hotelové pokoje v centru hned vedle Octoberfestu, nicméně budete si muset připlatit. Za takový pokoj dáte na jednoho zhruba 90 EUR i více. Pro příště si tedy sežeňte ubytování dopředu, pak se dostanete i na cenu 40-50 EUR za pěkné ubytování v centru.

Co nevynechat

Když už budete v tom Mnichově, nezapomeňte na Deutsches Museum, Olympijský areál či vyhlídku z věžě Frauenkirche. Jen pozor, v neděli je vstup na vyhlídku zavřený.

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.