leťme.cz

Prohlížíte článek Francouzský Lyon.

Francouzský Lyon

saint-jean

Tip na výlet do velkoměsta, kde se nebudete tlačit s turisty.

Lyon

Město, které na vás dýchne opravdovou atmosférou Francie, právě proto, že není zatím příliš turisticky přeplněno. Alespoň začátek jara se zdál být dobrou volbou pro jeho návštěvu. Nejvíc potěší jeho výborná dostupnost právě díky tomu, že není příliš velké, ale mající metro, čili z periferie do centra budete vždy maximálně za 15 minut, takže pokud hledáte ubytování, není třeba se bát bydlet i mimo centrum. Lyon nabízí od každého něco. Záleží na tom, co se komu líbí. Máte-li rádi antické památky, vyjeďte si dvě zastávky metrem ze Starého Lyonu k Hadriánovu divadlu, u něhož se rozkládá příjemný parčík, kde je možnost si odpočinout. Co nás může potěšit je fakt, že narozdíl od jiných měst, vstup není zpoplatněn. Pokud máte čas, zajděte si k přilehlému hřbitovu, jež překvapí svým upraveným stylem a krásně dekorovanými náhrobky.

Cestou zpět do centra rozhodně nevynechejte výstup na nejvyšší bod města a návštěvu pohádkové baziliky Notre Dame de Fourvière. Uvnitř vás okouzlí svým neobyzantským zlacením v kombinaci s honosnou výzdobou, jež i přesto nevyvolává pocit přeplácanosti. Před sestupem do starého města se můžete pokochat výhledem na celé město a na druhý nejzachovalejší a největší renesanční komplex města v Evropě po Benátkách, typický svými malými věžičkami na každém domu.

notre-dame-de-fourviere3

 
 

Notre Dame de Fourvière

Pokud budete mít štěstí a najdete příkrou, ale malebnou cestu zpět do centra, kde si můžete projít příjemná zákoutí, posedět v kavárně u croissantu či ochutnat francouzské palačinky.

Jestli zrovna nejste člověk, kterého baví vidět všechny baziliky a katedrály, kterých tu není málo a všechny zaujmou nečím jiným, zvolte procházku podél řek, či po některém z parků, či přímo po tom největším, jež vás zaume svojí rozmanitostí a rozlohou 105 hektarů. Park Testa d’Oro vás zabaví svojí botanickou zahradou či zmenšenou zoologickou zahradou. A to vše bez jakéhokoliv poplatku! Rozhodně se tu dá strávit až pár hodin.

Jedna z místních rarit a atrakcí se stalo malování na stěny domů, stačí se jen pořádně rozhlížet a naleznete takové malé muzeum v prostoru, jež je zaštítěno městem a jeho umělci a čítá více jak 150 ukázek.

A co s večerem? Zajděte jako francouzi před večeří na Kir, bílé víno dochucené ovocným krémem a poté na malou večeři a cen se až zas tak moc bát nemusíte, vesměs se ceny docela shodují a na Francii jsou vcelku přijatelné.

Pokud vás děsí velká města, Lyon je rozhodně tou pravou volbou!

Fotogalerie

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.

lea | ,
| Červenec 22, 2009 | V Evropa, Západní Evropa

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.