leťme.cz

Prohlížíte stránku Japonsko.

Japonsko

Japonsko, Země vycházejícího slunce

Japonsko, Zemi vycházejícího slunce, najdeme ve východní Asii. Jde o ostrovní stát. Mezi jeho největší ostrovy patří Hokkaidó, Honšú, Kjúšú a Šikoku. Symbolem státu je sobka Fudžijama, která je zároveň nejvyšším bodem Japonska.

Japonsko se rozkládá na ploše 377 835 km2, má přes 127 milionů obyvatel a jeho hlavním městě je Tokio. Jde o císařství. Moc císaře je však omezena. Platí se tu japonským jenem a z náboženstvích se v Japonsku vyznává především šintoismus a buddhismus.

Japonsko je na hranici tří tektonických desek, a proto jsou zde častá zemětřesení. Setkáte se také s tajfuny. Podnebí je oceánské, vlhké a s monsuny.
Ekonomika Japonska je na velmi vysoké úrovni. Zvedá ji především automobilová výroba, elektronika a strojírenství.

Japonská kultura

Japonská kultura je specifická a jedinečná. Je ovlivňována několika náboženskými a filozofickými směry, především náboženstvím šinté, ale i konfucianismem a taoismem, který sem přišel z Číny. Zásadně je také japonská kultura ovlivněna buddhismem. Kromě šintó jsou všechny ostatní vlivy převzaté, a tak si přiblížíme pouze toto tradiční japonské náboženství.

 
 

Jak ovlivňuje každodenní život Japonců? Šintó zdůrazňuje především kvalitu čistoty. Proto je zde mnoho rituálů očišťování. Jde např. o každodenní rituální koupele, ale také o zouvání před vstupem do obydlí. Proto i voda jako prostředek očištění má v japonské kultuře velký význam.
Svůj kulturní význam má i literatura. V poezii to je především tanka – to je jednatřicetislabičná báseň. Proslulá je také haiku – ta má pouhým sedmnáct slabik a vyznačuje se nenásilným stylem.

Tradici má rovněž japonské divadlo, které vyvinulo divadelní formy, např. nó či kjógen.
Zmiňujeme-li se o kultuře Japonska, nemůžeme zapomenout na japonské zahrady a na jejich specifickou architekturu. Často se při budování takových zahrad objevuje jako základní prvek kámen. Od 15. století vznikají dokonce tzv. „suché zahrady“, které jsou tvořeny jen kamenem a pískem.
O japonské kultuře by se toho dalo ještě hodně zaznamenat. Je skutečně nesmírně bohatá.

Japonská kuchyně

Budete-li v Japonsku, byla by škoda neochutnat zdejší tradiční kuchyni. Nejenže si rozšíříte své obzory, ale japonská kuchyň je také chutná a hlavně zdravá. Soudíme, že právě kvůli zdravému stravování se Japonci dožívají průměrně až o deset let více než u nás.
Základními surovinami japonské kuchyně jsou rýže, ryby, zelenina a sója.

Tradičním pokrmem, který se dnes dostává i k nám, je sushi. Jde o jídlo, které je připravováno ze syrových ryb, rýže a z dalších ingrediencí. Většinou se pokrm podává s pálivými pastami. A jak to vlastně chutná? Je to pokrm, na který nejsme zvyklí, ale budete-li ho konzumovat častěji, jistě mu přijdete na chuť.

Zkuste se přizpůsobit japonskému stolování a používejte hůlky („haši“). Jsou dlouhé asi 25 cm. Možná vám to zezačátku nepůjde, ale uvidíte, že si tuto dovednost brzy osvojíte.

Více o Japonsku


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.