leťme.cz

Prohlížíte článek World Press Photo 2009.

World Press Photo 2009

worldpressphoto1

World Press Photo je mezinárodní výstava novinářské fotografie. Každoročně tato výstava dokumentuje události předcházejícího roku objektivem světových fotoreportérů.

World Press Photo 2009

Nadace World Press Photo byla založena roku 1955 v Amsterdamu. Mezinárodní porota každoročně vybírá z tisíců fotografií a to v 10. kategoriích. Z vítězných fotografií je potom sestavena výstava Word Press Photo. Výstava i letos procestuje velký kus světa, fotografie budou nabídnuty ke shlédnutí na 90 místech v 45 zemích světa. Mezi navštívenými místy bude také Praha, kde mohou návštěvníci výstavu shlédnout od 18.9 do 11.10. 2009. Výstava má své místo v pražském Karolinu již od roku 1990. V této budově Karlovy univerzity mohou návštěvníci výstavu shlédnou denně od 10 do 18 hod. Výstavu je možné navštívit i v den státního svátku, tedy 28. 9. 2009.

Do letošního ročníku se přihlásilo 5 508 fotoreportérů a porota vybírala vítězné snímky z 96 268 snímků. Hodnocení z výběru vítězných snímků trval porotě 11 dní.

Předsedkyně poroty ročníku 2007 Michele McNally odpovídala na otázku, co dělá dobrou fotku dobrou. „Měla by mít historický aspekt, definovat určitou dobu, místo a událost. Měla by mít aspekt sociologický, objasňovat, co lidé dělají a co dělají druhým. Měla by mít i psychologický a emocionální tón, vyvolávat v lidech pocity. Měla by také mít estetický prvek, přitahovat lidi, vzbudit v nich zájem dozvědět se víc o příběhu, který vypovídá. Nejvíc ze všeho by ale měla být pravdivá. Právě tato pravdivost fotku dělá vyjímečnou a vyzdvihuje roli fotoreportéra“ (zdroj: http://www.wpppraha.cz/historie.php k 15. září 2009).

 
 

A právě takové vítězné fotky na World Press Photo jsou. V člověku, který si je prohlíží, vyvolávají pocity… pocity strachu, dojetí, někdy Vás až mrazí z toho, co vidíte před sebou, ale nikdy Vás nenechají chladným. Jen těžko odejdete od fotografií, aniž byste si přečetli i uveřejněný příběh, kterého je fotka součástí. Z výstavní sítě odcházíte s pocity, že jste viděli něco výjimečného, že jste v jednu chvíli měli možnost nahlédnout do skutečného světa, do života milionů lidí – lidí trpících, oslavujících vítězství, nebo zkrátka jen obyčejných lidí žijící své všední i nevšední životy.

Vítězem letošního ročníku se stal Antony Suau z USA, který pro časopis Time nafotil snímek zasahujícího policisty v Clevelandu ve státě Ohio.

Češi na World Press Photo

V roce 2004 zaznamenal úspěch česky novinář Jan Šibík a to 3. místem v kategorii Sportovní příběhy svým Tradičním indickým zápasem. Více fotografií a reportáží tohoto výjimečného reportéra naleznete na http://www.sibik.cz/.

Úspěšný byl také reportér Antonín Kratochvíl. Tento čechoameričan získal v kategorii portrét cenu již v roce 1998, dále byl oceněn v kategorii jednotlivých snímků se všeobecnou tématikou se snímkem z barmské věznice Myanma (rok 2002). Oceněna byla také fotografie prodavačky masa v Kongu pro časopis Discover (první cena v oblasti příroda a životní prostředí).

Pražskou výstavu navštívilo loni přes 16 000 návštěvníků. Snad i to může být dokladem velké oblíbenosti, troufám si říct, jedné z nejúspěšnějších světových výstav. Pokud se rozhodnete ji navštívit, naše redakce Vám přeje neopakovatelný a intenzivní zážitek.

  • Více o World Press Photo a fotografie jednotlivých kategorií naleznete na: http://www.worldpressphoto.org a http://www.wpppraha.cz/index.php.
  • Tip leťme.cz: Od 19.11.2009 do 30.1. 2010 máte na Staroměstské radnici možnost shlédnout českou obdobu World Press Photo, tzv. Czech Press Photo, která je určena českým a slovenským novinářům.

Z fotografií


Obr. 1, ročník 2005, http://www.nppa.org
Obr. 2, ročník 2006, http://www.opendemocracy.net/conflict-Literature/world_press_photo_4342.jsp
Obr. 3, ročník 2007, http://www.time.com/time/photogallery/0,29307,1711828_1531951,00.html
Obr. 4, ročník 2008, http://zahranicni.ihned.cz/c1-34371330-world-press-photo-kvuli-krizi-do-lidskych-domovu-vstupuje-valka

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.

Kamila | ,
| Září 14, 2009 | V Jiné

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.