leťme.cz

Prohlížíte článek Republika San Marino.

Republika San Marino

sanmarino1Svou rozlohou 61,2 km2 a 30 000 obyvateli se řadí mezi nejmenší evropské státy (rozlohou menší jsou už pouze Monako a Vatikán). Přesto je tato republika turistickým lákadlem a nechá si ji ujít jen málo turistů, kteří navštíví Itálii. Nachází se v italském vnitrozemí. Mimo výborného vína je San Marino světově známé především díky filatelii. Známky této republiky jsou velice cenné.

Republika San Marino: Pohled do historie

S velkou pravděpodobností se jedná o nejstarší evropskou republiku (která stále existuje a nikdy nezanikla). Její vznik se dle pověsti datuje do 4 st.n.l., kdy ji založil svatý Marino. Byl to kameník, který sem společně se svými druhy utekl před pronásledováním. Postavil zde kamennou kapličku, jež měla být stejně věčná jako jeho víra. Legenda říká, že zemřel 3. září 301. Horu společně s kapličkou prý zanechal jako dědictví. Byla symbolem víry a práce. Lidé se zde usadili, ačkoli půda pod horou nikdy příliš nepřála zemědělství. San Marino se tak stalo symbolem hesla Nemini teneri (na nikom nezáviset, mít svobodu), kterým se řídila během následujících století.

Do 13. stol. bylo San Marino součástí Církevního státu jako feudální majetek biskupa z Montefeltra. Ve 13. stol. se San Marino stalo obcí, byly zde vybudovány hradby, ovšem o samostatnosti se prozatím mluvit nedá. Vybudování hradeb bylo pouze jedním z prvních kroků pro získání nezávislosti. Během následujících století procházela republika složitým vývojem. Rozkvětu se dočkala za doby Napoleona. Ten se stal jakýmsi patronem a ochráncem této republiky a jmenoval San Marino státem. Velmi talentovaná zahraniční politika v následujích dvou stoletích San Marinu zajišťuje nezávislost a později se republika stává členem OBSE a od roku 1992 také členem OSN.

Hlavní město San Marino – za kulturou i na nákupy

Stejnojmenné hlavní město San Marino se rozkládá na západním svahu nejvyššího hory republiky – Monte Titana (775 m n.m.). Právě poloha hlavního města láká do San Marina každoročně množství turistů. Dominantou města jsou tři pevnosti tyčící se na vrcholku Monte Titany – nejstarší Guaita, a mladší, nesoucí název Cesta a Montale. Pevnosti jsou spojené cimbuřím a několika stezkami s níže položenou citadelou. Kolem té můžete pozorovat množství věží a trojité hradby, které jakoby k nám promlouvaly slovy minulých časů a dávaly nám nahlédnout zpátky do historie. Procházka úzkými uličkami nám dovolí cítit se alespoň na chvíli, jakoby se zastavil čas.

 
 

V pevnosti Cesta můžeme navštívit Muzeum zbraní. Za zhlédnutí jistě stojí také Muzeum závodních vozů Maranello Rosso, Muzeum kuriozit, kapucínský kostel sv. Quirita či Palazzo Pubblico.

Místní uličky nabízejí také nepřeberné množství možností k nákupům a to nejen místních výrobků, ale i některých světových značek parfémů, bot, kožených oděvů apod. Místní víno chráněné značkou San Marino bude jistě milým dárkem pro Vaše blízké.

Gastronomie

V místních restauracích a hospůdkách můžete nalézt speciality italské kuchyně i tradiční pokrmy, jejichž přípravou se místní vrací až do časů starých Římanů – např. přípravou tzv. Piadiny (jedná se o placku, připravovanou dle starých receptů). Podobně zde nalezneme množství těstovin s domácími omáčkami, nechybí ani maso a uzeniny typické pro tento kraj. Ve spojení s místním kořením pro Vás ochutnávka místní kuchyně bude jistě příjemným zážitkem.

Zajímavosti mimo hlavní město

Republika je rozdělena na 8 castellií (tzv. hradů). Kromě vrcholku Monte Titano můžeme z přírodních krás navštívit např. navštívit park Laiala v castellii Serravalle, naučnou stezku Percorso Vita v Domagnanu či piniové háje. Z kulturních zajímavostí vás jistě zaujme La Rocca – pevnost rodu Malatesta v Serravalle, pevnost v Pennarosse či množství malých kostelů a podobných zajímavostí.

Fotogalerie

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.