leťme.cz

Prohlížíte článek Pivnická rokle: Grand Canyon Českomoravské vrchoviny .

Pivnická rokle: Grand Canyon Českomoravské vrchoviny

toulovky-8 Patříte mezi milovníky naší krásné republiky a její přírody? Neradi jezdíte do zahraničí, ale v ČR již máte vše obdivuhodné projité. Možná ne. Nebo jste snad byli v Pivnické rokli – Grant Canyonu Českomoravské vrchoviny? Pokud ne, je nejvyšší čas tento nedostatek napravit a to co nejrychleji, než tato rokle zatrtí jeden ze svých největších lákadel a to je, žádní turisté. Je až podivuhodné, že takto nádherné místo zůstává nadále pro mnohé tursity velkou neznámou. Hlavním důvedem je fakt, že přes tuto krásnou lokalitu nevede klasická turistická značená stezka, a tak se o ní člověk může dozvědět často jen náhodou. Tato pozoruhodná lokalita se nachází v srdci Českomoravské vrchoviny nedaleko městečka Hlinsko.

Pivnická rokle

Zalesněný kaňon s velkým množstvím pískovcových skal, malými jeskyněmi a tunely můžeme považovat za český “Grand canyon”. Roklí vede stezka, kterou označilo Sdružení obcí Toulovcovy Maštale a mapku s touto stezkou lze koupit v hospůdkách v obci Zderaz. Místo klasických značek Klubu českých turistů je zapotřebí se přeorientovat na bílá kolečka s tečkou uprosřed. Pivnická rokle je dlouhá více než 1,5 kilometrů. Díky členitému terénu, občasným překážkám v podobě naplaveného dříví a někdy i úzkosti samotné rokle (nejužší místo je široké pouze 0,5 metru) však na projití Pivnické rokle budete potřebovat alespoň hodinu. Většina lidí je však natolik nadšená, že si ji projdou dvakrát, tam a zase zpět.

Láska na první průchod

 
 

Průchod roklí je často velice limitovaný počasím. V jarním období je rokle pro zvýšenou hladinu vody takřka neprůchodná. Samotný terén rokle není určen malým dětem a nebo fyzicky indisponovaným turistům. Kromě kluzkých skal je zapotřebí se vypořádat i s vertikálním člěněním rokle a nejedným šplháním po improvizovaném “žebříků z klád”. To vše však za námahu stojí. Jakmile jednou projdete tuto zapomenutou rokli, zamilujete si ji a budete se za ní rádi vracet. Pokud se budete chtít občerstvit popřípadě i přenocovat, přímo ve Zderazi je klasická venkovská hospůdka, kde vám po návštěvě Pivnické rokle načepují dobré pivo, na náměstí můžete okusit některou ze specialit restaurace Na rozcestí a unavená těla můžete složit v hotelu Renospond.

Doprava na místo

Ideálním výchozím bodem pro vstup do Pivnické rokle je obec Zderaz. Ta se nachází přibližně 10 km východně od většího městečka Skutče. Pokud se vypravíte za pivnickou roklí automobilem, lze jej nechat zaparkovaný u místního zemědělského družstva a nebo přímo na náměstí. Nejbližší vlaková stanice je v malebné obci Pustá Kamenice, odtud lze do Zderazu dojít 10 km po nepříliš rušné silnici. Autobusové spojení jezdí do Zderazu několikrát za den.

Fotogalerie

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.

pavel | , ,
| Červenec 31, 2009 | V Evropa, Střední Evropa

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.