leťme.cz

Prohlížíte článek Nízké Tatry, Chopok a Ďumbier.

Nízké Tatry, Chopok a Ďumbier

Nízké Tatry se nacházejí ve středním Slovensku. Je to krajina, kde se ještě prohánějí medvědi, žije zde nespočet ohrožených druhů hmyzu, rostlin i zvířat. Je to místo zasněné i vysněné. A sem jsme se v počtu 4 osob vypravili na začátku července. Rozhodli jsme se pro přechod západního hřebene, který se táhne od turistického centra Donovaly, přes vrcholy Veľká Chochuľa, Chabenec, Chopok, Ďumbier a končí se za Štefánikovou chatou. Hřeben se nachází severně od měst Banská Bystrica a Brezno a jižně od měst Ružomberok a Liptovský Mikuláš. Po cestě je krásně vidět nádrž Liptovská Mara .

Dovezli jsme se autem do turistického centra Donovaly, které se stalo rájem zbohatlých, kteří si v horách pořizují luxusní apartmány za vysoké ceny (až 1000 eur/m²), v jejichž okolí se nachází bezpočet restaurací a barů v horském (salašovém) stylu. Nabízí se tu spousta atrakcí jak v zimě, tak v létě. Kromě projíždky lanovkou můžete zakusit také letní bobovou dráhu, protáhnout tělo v lanovém centru, na lezecké stěně či na trampolínách. Pro odvážnější je v nabídce paragliding, a pro milovníky indoor sportů je tu bowling, billiard, golfový trenažér, laserová střelnice, šipky, air-hockey. Výčet ukončím možností výpujčky horských kol. 

Kdo však má raději šum jehličnanů a klokotání horských potůčků, vydá se po červené turistické značce, která jej provede po celém hřebeni. Po cestě jsou přístřešky, útulně nebo chaty, umístěné akorát tak, že k nim znaveni v podvečer dojdete. Směrem, kterým jsme šli my, je první jednodušší přístřešek v Hiadelském sedle (asi 10 km od Donoval). Dole je polootevřený prostor s ohništěm uprostřed a širokými lavicemi po stranách, kde se dá i spát a nad tímto je vytvořena půda na spaní, kde se vyspí až 10 lidí.  Kousek pod přístřeškem, přibližně 50 m, je pramen pitné vody.

Druhý den jsme pokračovali dále po červené přes Veľkou Chochuľu a těsně před Chabencom jsme sestoupili na Ďurkovu útulňu pod Chabencom . Zde Vám místní horal nabídne horkou vydatnou polévku, nápoje chlazené či horké, alkoholické či nealkoholické. A hlavně se tu otevírá nádherný výhled na masiv Skalky doprovázený západem slunce . Prostor na spaní je v prvním patře, zevnitř obalený izolačním alobalem, zajišťujícím opravdu hřejivý spánek za 2,5 eura na osobu.

 
 

Ráno nás čekal rozehřívací výstup na Chabenec a poté dále směrem k Chopku, ke kterému se pěšinka změní v chodník z plochých velkých kamenů . Přímo pod Chopkom (2000 m n.m.) se můžete občerstvit v Kamenné chatě , kde můžete při troše štěstí zahlédnout vysokohorské nosiče potravin, jejichž záda unesou až 100 kg!  Kamenný chodník vede až na Ďumbier. Lepší je však nechat si batožinu na rozcestníku pod Ďumbierom, protože tento chodník na vrchol je slepý. Zde jsme měli možnost zahlédnout kamzíka . Z rozcestníku je to již asi jen 45 minut ke Štefánikově chatě. Ta nás uvítala teplou sprchou, milou obsluhou a nádherným výhledem. A také měkkými postelemi a výbornou snídaní.  Noc i se snídaní vás vyjde na 12 euro, což je výborná cena. Nedaleko chaty se také nachází jeskyně Mrtvých netopýrů, vše vyznačeno na rozcestníku u chaty .

My jsme se však ráno posledního dne vydali směrem motorest Čertovice přes vrchol Králička, což je cesta asi na 2 hodiny. V motorestu je možné dobře se najíst, napít i koupit si výbornou bryndzu. Čertovice stojí u frekventované silnice. Zde jsme nasedli na autobus a dovezli se zpět na Donovaly. Dobrá rada je na začátku výletu nejdříve absolvovat cestu autobusem a poté se vracet k autu. Potom by tento popis fungoval i pozpátku. Ale cesta by byla neméně krásná. Spoustu dalších informací a rad se můžete dozvědět třeba na webové adrese www.hiking.sk.

Poznámka šéfredaktora: I já jsem před časem výstup na Chopok a Ďumbier absolvoval, a můžu také doporučit. Procházka po hřebenu z Chopku k Ďumbieru v Nízkých Tatrách stojí za to. A slepá cesta z vrcholu Chopku se dá zkrátit i dobrodružně po kamenech rovnou dolů :).

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.