leťme.cz

Prohlížíte článek Boubínský prales, Libín a Prachatice.

Boubínský prales, Libín a Prachatice

img_0003

Jihočeský kraj byl odedávna turisticky významnou krajinou. Ve středověku tudy vedly obchodní cesty, tzv. stezky, později se kraj díky své výhodné příhraniční poloze stal oblíbeným a navštěvovaným místem, a to především německých turistů. Kraj nabízí nejen kulturní bohatství – několik památek zapsaných na seznam UNESCO se nachází právě v tomto kraji, ale i bohatství přírodní – Boubínský prales, Novohradské hory apod. V zimě Šumava láká bohatým sportovním vyžitím, v létě nabízí jižní Čechy klidnou relaxaci u známých rybníků. My se Vám pokusíme v následujících řádcích přiblížit některá více či méně známá místa, která by pro Vás mohla být inspirací pro tuzemskou dovolenou.

Boubínský prales a okolí

Při návštěvě Šumavy nesmíme opomenout na návštěvu Boubínského pralesa. Nezničená příroda, zákaz těžby a rozmanitá biodiverzita. Chystáte-li se na Šumavu autem, je nejjednodušší zaparkovat v Kubové Huti a odtud se dále vydat po modré, po tzv. Boubínské stezce, která Vás dovede až k rozhledně Boubín. Pokud Vám bude přát počasí, můžete spatřit i Alpy. Z vrcholu Boubín poté pokračujete do samotného pralesa. Nedotčenost přírody Vám dá znova připomenout časy mládí, kdy bylo běžnou zábavou chytat v čistých potocích raky, sbírat chrousty, či slyšet kvákat žáby. Kolem oploceného areálu se pak můžete na informačních tabulích dozvědět zajímavosti z historie Boubínského pralesa. Tyto informační tabule Vás budou provázet po celý výlet a budou příjemným a nenuceným poučením o zdejší krajině. Výlet můžete zakončit pohledem na Boubínské jezírko a poté sestoupit zpátky do Kubové Huti. Při použití železniční dopravy odjíždí vlak ze stanice Zátoň.

boubin

Boubínský prales, foto: www.pragueout.cz

Tento výlet bude jistě příjemnou celodenní túrou, rodiny s dětmi si mohou délku trasy samozřejmě upravit. A rada na závěr. Nepodceňujte počasí, bouřka, která by Vás mohla zastihnout v Boubínském pralese, by mohla být velmi nepříjemným a také nebezpečným „zpestřením“ Vašeho výletu. Proto zatáhne-li se nad Vámi obloha, věřte, že je lepší obětovat výhled, než zbytečně riskovat.

Libín

 
 

Výlet na vrchol Libín nacházející se v 1096 m n.m. je určen pro ty, kteří mají kromě přírody rádi také trošku adrenalinu. Nedaleko rozhledny bylo v roce 2008 postaveno lanové centrum, které se stalo největším lanovým centrem v České republice a jedním z největších ve střední Evropě. Návštěvníkům nabízí 4 trasy – panoramatickou (střední obtížnost), technickou (nejvyšší obtížnost), tzv. Flying Fox (rychlé sjezdy) a trasu pro děti (podmínkou je minimální výška dítěte 130 cm). Od června letošního roku by podle oficiálních informací (http://www.adrenalin-libin.cz/lanovy-park.html) měla být dostupná další trasa, tzv. Big Flying. Pro ty, kteří nemají odvahu prohlížet si okolní krásu „zavěšeni“ v lanovém centru, je určen výhled z místní rozhledny. Zde Vás čeká pouhých 138 schodů a odměnou Vám bude rozhled do téměř panenské přírody.

Prachatice

Ve městě, které je nazýváno bránou Šumavy nalezneme i dvě skutečné brány, které byly v minulosti jediným vstupem do města. Historické centrum Prachatic, které vznikalo stejně jako celé město podél tzv. Zlaté stezky, bylo roku 1981 vyhlášeno Městskou památkovou rezervací. Dostalo se tak mezi 40 nej měst, které tento status mají. Z historického centra se dodneška dochovaly také hradby, které historické centrum dělí od „vpádu“ moderního stavitelství.

Historické památky

Do historického centra vstupujeme tzv. Dolní, neboli Píseckou bránou. Tím vstoupíme do skvostného renesančního centra, kde upřeme pozornost především na krásu budov. Zaujme nás především budova Staré radnice města, která je malována speciální technikou, tzv. chiaroscurou (šerosvitem). Tato metoda byla použita pouze na této jediné budově v městě. Dříve budova sloužila jako Okresní soud, čemuž odpovídaly také malby se soudnickou tématikou. V současnosti je budova využívána Městským úřadem Prachatice. V centru náměstí se dále nachází Kamenná kašna, která se stala poctou padlým v První světové válce. Kolem kašny se v téměř čtvercovém půdorysu nacházejí další zajímavé budovy, jejichž podrobnější popis a historii naleznete na stránkách města http://www.prachatice.cz . Ze zajímavostí pro turisty dále doporučujeme navštívit expozice Prachatického muzea a Muzea krajek.
Před odchodem z historického centra si určitě dopřejte výhled z věže gotického kostela sv.Jakuba. Věřte, že vyšlapané schody budou stát za to. Poloha města dělá z výhledu vskutku nezapomenutelný zážitek.

img_0005

Kulturní akce města

Jak jsme se zmínili již v úvodu, Prachatice byly vybudovány kolem tzv. Zlaté stezky. Co že to vlastně tato Zlatá stezka je? Jedná se o obchodní cestu, která spojovala ve středověku Čechy a Bavorsko. Pro Prachatice byla nejdůležitější spojnice Prachatice – Passau (Pasov), kudy se dovážela bavorská sůl. Na počest této stezky jsou ve městě v červnu každoročně pořadané Slavnosti Zlaté stezky. V příštím roce se uskuteční již 20. ročník. Chcete-li zažít víkend plný zábavy a trošku se navrátit do historie, jsou tyto slavnosti určeny právě Vám.

img_0004

V 1.díle naší minisérie z jihočeského kraje jsme se pokusili přiblížit Vám některá hezká místa Šumavy a Šumavského podhůří. V příštím díle se zaměříme na zámky, které jsou nejen skvostem kraje, ale i celé republiky. Navštívíme společně Hlubokou nad Vltavou, Český Krumlov, Červenou Lhotu a Telč.

Těšíme se na shledanou u příštího dílu.

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.