leťme.cz

Prohlížíte stránku Tunis.

Tunis

Hlavní město Tuniska je Tunis

Budete-li na dovolené v Tunisku, byla by velká škoda, kdybyste se vyhnuli hlavnímu město Tunisu. Nyní si ho více přiblížíme.

Základní údaje

Tunis je hlavním městem Tuniska. Najdete ho na severozápadním pobřeží Tuniska v blízkosti jezera Le Lac.
Tunis se dělí na několik částí: medinu (staré město), suky (středověké čtvrti), moderní předměstí a přístav. Toto město je velmi staré, konkrétně právě medina.

Malý skok do minulosti

Tunis je jedním z nejstarších měst v Tunisku. První osadou bylo Kartágo, které bylo vybudováno již kolem roku 814 př.n.l. Roku 146 př.n.l. město dobyly Římané.
Historie města byla pestrá. Uvedeme si už jen několik datumů. Roku 1574 se dostal Tunis pod nadvládu Osmanské říše. Tunis, jako arabské město, byl založen v 7. století. Hlavním městem země se stal roku 1956 a od roku 1960 je zde také univerzita.

Památky

V Tunisu najdete mnohé historické památky, ale i další artefakty, které vám přiblíží zdejší kulturu.

Národní muzeum Bardo

Jde o největší tuniské muzeum a o druhé největší muzeum v Africe. Bylo založeno roku1882. Otevřeno bylo o šest let později.
Dnes si můžete artefakty tohoto muzea prohlédnout ve třech patrech. Za zmínku z významných památek stojí kolekce antických mozaik.
Muzeum je tématicky rozděleno na období prehistorie, lybyjsko-punské období, románské umění, křesťanské umění, arabsko-muslimské umění a podmořské nálezy z oblasti Mahdia.

Staré město

Staré město je na seznamu UNESCO. Jeho dominantou je především Velká mešita Jama Ez Zitouna (tzv. Olivovoá mešita). Minout byste neměli ani palác Dar Ben Abdallah. V okolí mediny jsou souky – tržnice.

Park Belvédère

 
 

Tento park naleznete v severní části města. Byl založen roku 1892. Můžete zde relaxovat nebo si prohlédnout zdejší zoologickou zahradu, která se rozkládá na 13 hektarech.

Katedrála Saint Vincent de Paul

Islámských památek je v Tunisu i celém Tunisku více, ale katolických katedrál tu najdete málo. O to zajímavější jistě bude návštěva katedrály Saint Vincent de Paul, která je druhou nejstarší katedrálou na území Tuniska. Začala se stavět roku 1881. Ta původní se však zřítila. Dnes ji najdete o několik desítek metrů dál na náměstí Nezávislosti.

Okolí Tunisu

I v okolí Tunisu jsou zajímavá místa, které stojí za to si prohlédnout. Jsou jimi např.:

Kartágo

Kartágo je významným historickým místem. Odehrával se zde důležitý kus dějin. Pádem Kartága skončily Punské války, ale to neznamená, že dnes nemůžeme nic z této osady vidět. Prohlédnout si můžeme zbytky Římského Kartága, které vzniklo právě po skončení Punských válek.

kartago kartago2

Tabarka

Tabarka představuje zajímavé město a zároveň velký přístav pro výletní lodě. Nachází se na úpatí velkého horského masívu.

Sidi Bou Said

Toto městečko na skále najdete nedaleko Kartága. Je tu zajímavá architektura a směřuje sem řada turistů. Odtud máte vynikající výhled do okolí.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.