leťme.cz

Prohlížíte stránku Zvyklosti v Tunisku.

Zvyklosti v Tunisku

Tunisko a islám

Především je nutné si uvědomit, že Tunisko je muslimskou zemí. Islám je zde nejčastěji vyznávaným náboženstvím, a proto je nutné dodržovat několik pravidel. Především pamatujte na to, že do jejich mešit musíte vstupovat se zahalenými rameny a ani jinak není dobré být příliš výstřední. Do mnohých mešit nemuslimé nemají přístup vůbec.

Také není vhodné si s partnerem (partnerkou) projevovat přílišnou náklonnost na veřejnosti. Muslimové na to nejsou zvyklí a mohlo by je to pohoršovat.
Na druhou stranu jsou Tunisané co se týče islámu liberálnějším národem a není zde tendence prosazovat víru za každou cenu. Dokonce zde i méně často uvidíte zahalenou ženu. Oblékání se zde blíží evropskému stylu.

Lidé

Neurazíte-li nějakým způsobem víru zdejších lidí a jejich základní pravidla etikety, zjistíte, že Tunisané jsou velmi srdeční, laskaví a ochotni vám poradit. Může se vám i stát to, že budete pozváni na čaj. To neodmítejte. Bylo by to považováno za neslušnost. Navíc díky takovému pozvání poznáte, jak vypadá tuniská domácnost.

 
 

Budete-li si chtít něco koupit, nezapomeňte smlouvat. Ceny jsou zde přemrštěné a obchodník je ochoten jít až na třetinu z původní ceny, někdy ještě níže. Musíte ovšem vytrvat a jen tak se nevzdat.
Je třeba si uvědomit, že v Tunisku narazíte na mnoho chudých lidí, kteří budou žebrat. Smutný pohled je především na žebrající děti. Snažte se vyhnout se těmto skupinkám a nic jim nedávat. Sice to zní tvrdě, ale pokud někomu něco dáte, budete muset počítat s tím, že se kolem vás žebráci seskupí a každý něco bude chtít. Pak se jich budete jen těžko zbavovat.

Bakšiš

Bakšiš znamená spropitné, které sice stejně jako v naší zemi není nutné, ale předpokládá se a někteří lidé v Tunisku jsou natolik drzí, že si ho i tvrdě vyžadují. Proto bude lepší, zvyknete-li si nějaký ten bakšiš dávat.
Jak velké má být toto spropitné? Většinou kolem deseti procent. Můžete počítat s tím, že čím větší bakšiš dáte, tím kvalitnějších služeb se vám dostane. Zkrátka se tu osvědčuje to, co na celém světě: „Na peníze lidé nejvíce slyší“.

Alespoň trošku jsme si přiblížili zvyklosti této africké země. Další poznávání je už jen na vás…


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.