leťme.cz

Prohlížíte článek Víte jak se zpožďují atomové hodiny?.

Víte jak se zpožďují atomové hodiny?

Atomové hodiny se zpozdí o 1 vteřinu za 1,7 milionu let.

A co že jsou to atomové hodiny?

Atomové hodiny jsou velmi přesné hodiny, měřící čas na základě rezonanční frekvence atomů.

Atomové hodiny jsou druh hodin, které používají atomové rezonance jako standardu. Jejich přesnost je taková, že může dojít k odchylce maximálně jedné sekundy za 150 milionů let. První atomové hodiny byly postaveny v roce 1949 v USA. První přesné atomové hodiny byly postaveny Louisem Essenem v roce 1955. Princip atomových hodin byl vypracován v roce 1946 Willardem Frankem Libbym.

 
 

Jeho základem je kmitání atomů plynného čpavku, resp. cesia. Vibrace těchto atomů je mnohem rychlejší ve srovnání s atomy křemíku, takže je možno dosáhnout větší přesnosti. V roce 1955 vyrobili L. Essen a J. Parry z Velké Británie první cesiové atomové hodiny, jejichž přesnost dosahuje odchylky 1 sekundy za 300 let. V roce 1969 sestrojila Námořní výzkumná laboratoř (Naval Research Laboratory, USA) první čpavkové atomové hodiny, jejichž přesnost dosahuje odchylky 1 sekundy za 1,7 mil. let. Objev principu atomových hodin položil základy pro novou definici času: od roku 1967 je sekunda oficiálně popsána jako 9 192 631 770 kmitů atomů cesia. Do té doby byla charakterizována jako 1/86 400 středního slunečného dne. Atomové hodiny se používají při kontrole jiných hodin a pro vědecké účely ve hvězdárnách, v laboratořích, ve vysokorychlostních letadlech pro sladění s navigačními signály na rádiové frekvenci.

Zdroj: Wikipedia, http://cs.wikipedia.org/wiki/Atomové_hodiny, 12. května, licence: Creative Commons 3.0 Unported

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.

redakce leťme.cz | ,
| Květen 24, 2010 | V Jiné

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.