leťme.cz

Prohlížíte stránku South Bank.

South Bank

Londýnský South Bank a jeho přednosti

South Bank najdete překvapivě na jižním břehu řeky Temže. V této oblasti naleznete velké množství kulturních budov, novostaveb a institucí. Pokud se v této oblasti budete pohybovat, nenechte si ujít procházku po nábřeží a hlavně nezapomeňte fotoaparát. Procházku si můžete vychutnat, jak za bílého dne, tak ve večerních hodinách, kdy se celá promenáda rozsvítí stovkami světel. Jižní břeh Temže není součástí Londýna odjakživa, až roku 1550 za vlády krále Jindřicha VIII. byl připojen k Londýnu. V současné době spadá South Bank pod správu dvou městských obvodů (Lambeth a Southwark). Nalezneme zde mnoho důležitych kulturních a společenských budov, kterých si Londýňané velmi váží. Patří mezi ně například Royal Festival Hall, která je dnes součástí South Bank Centre. Jedná se o koncertní a taneční sál postavený v modernistickém stylu u příležitosti britského festivalu v roce 1951. Až od konce 20. století bylo foyer přístupné i během dne, kdy se zde nekonalo žádné představení. V blízkosti této budovy byly přistavěny roku 1967 další, které jsou součástí South Bank Centre. Jedná se o Queen Elizabeth Hall a Purcell Room, v těchto budovách se často konají klasické, jazzové, avantgardní a taneční představení.

southbank

 
 

Foto: masochismtango

Roku 1968 byla otevřena Hayward Gallery, která sice nevlastní žádné soukromé sbírky, ale pořádá dočasné výstavní aukce. Chod galerie je sponzorován z veřejných prostředků, ale i přesto pokud budete chtít shlédnout některé z pořádaných výstav, zaplatíte 7,50 liber. Dále na South Bank najdete Královské národní divadlo, které bylo postaveno roku 1968. Nabídne Vám velmi rozmanitý program včetně Shakespeara a dalších klasiků. Hned vedle se nachází Národní filmové divadlo a Britský filmový institut. Součástí Britského filmového festivalu je i kino s vysokým rozlišením systému IMAX. V blízkosti ještě najdete budovu London Weekend Television (LTW), ve které v současné době sídlí produkce nejznámějšího a nejdéle vysílaného uměleckého pořadu The South Bank show. Od roku 1993 odsud vysílá společnost Carlton television a GMTV. Pokud se rozhodnete South Bank navštívit o víkendu, uvidíte zde obrovské množství pouličních umělců. Ti se zde víkend co víkend schází a převádí Londýňanům a turistům svoje umění.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.