leťme.cz

Prohlížíte stránku London Eye, Londýnské oko.

London Eye, Londýnské oko

British Airways London Eye

londoneye

Foto: garryknight

 
 

Londýnské oko, oficiálním názvem British Airways London Eye, je Londýňany nazýván klasicky jako Eye. Někdy se ale můžete setkat také s názvem Millenium Wheel, což znamená ,,kolo tisíciletí“. Jedná se o ruské kolo gigantických rozměrů vysoké 135 metrů, v obvodu měří 424 metrů a obíhá na něm 32 plně klimatizovaných kabin, z toho každá dokáže pojmout až 25 osob. Pokud se chcete pokochat krásným výhledem nemohli jste si vybrat lépe, protože London Eye nabízí nepřekonatelný výhled na panoramata hlavního města Velké Británie. K oku se dostanete klasicky MHD dopravou a to nejlépe pokud cestujete metrem a vystoupíte na stanici Waterloo nebo Westminster. Nejbližší autobusovou zástávkou je Westminster Bridge Road a South Park. V případě využití vlakového spojení vystupujete na stanici Waterloo.

Minulost Londýnského oka

Historie London Eye se nepíše dlouhou dobu ale přeci jen už pár let to bude od jeho otevření veřejnosti. Bylo totiž slavnostně otevřeno roku 1999, avšak veřejnosti zpřístupněno až v roce 2000. Hlavní otáčecí část vyrobili Britové, vlastní konstrukci pak Holanďané, hřídel a náboj kola byla vyrobena v České republice (firmou Škoda). Kolo se otáčí na ložisku, které vyrobili Němci, lana jsou z Itálie a kabiny pro cestující z Francie, dalo by se pomalu říct, že na stavbě kola se podílela polovina Evropy. Rychlost pohybu kola je přibližně 0,9 kilometrů za hodinu, tudíž jedna otáčka trvá 30 minut. Rychlost je tak pomalá, že se kolo vůbec nezastavuje, až na vyjímky kdy nastupují senioři nebo lidé se zdravotním postižením se kolo musí zastavit. Celková váha London Eye je 1700 tun a tuto Londýnskou atrakci si nenechá ujít ročně přes 3,5 milionu lidí. Otevřeno je každý den od 10 hodin. V období říjen-květen je otevřeno do 20:00, v červnu a září do 21:00 a v červenci a srpnu do 21:30. Dospělí za krásnou panoramatickou vyhlídku zaplatí 15,17 liber, děti ve věku 4-16 let 7,59 liber a důchodci 11,74 liber. Děti do 4 let mají vstup zdarma. Bližší info najdete na www.londoneye.com včetně možnosti rezervovat si lístky, protože na místě se stojí dlouhé fronty.


Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.