leťme.cz

Prohlížíte článek Chorvatsko zrušilo protikuřácký zákon.

Chorvatsko zrušilo protikuřácký zákon

V chorvatských hospodách a restauracích se smí od 9. 10. 2009 opět beztrestně kouřit. Země přitom před 4 měsíci milovníky tabáku z lokálů vykázala. Proti přísnému protikuřáckému zákonu ale tvrdě protestovali provozovatelé barů, hospod a restaurací, podle kterých jim značně snížil obrat.

 
 

Chorvatsko je jedinou zemí, která si zákaz kouření rozmyslela. V provozovnách do 50 m2 je možné zapálit si bez omezení. Větší podniky mohou zřídit oddělené kuřárny.

Na následky kouření při tom v zemi umře každoročně 11000 lidí. Ze 4,4 milionu Chorvatů holduje nikotinu asi třetina. Úplný zákaz kouření v pohostinských zařízeních platí v Británii, ve Švédsku, Finsku, Francii, Slovinsku, v Černé Hoře a v Makedonii. V České republice se zatím nesmí kouřit ve veřejných budovách, ve vlacích, na nádražích a zastávkách. Kouření v restauracích je omezeno. Podle novely tzv. protikuřáckého zákona, která začne platit od poloviny příštího roku, si budou moci restauratéři vybrat, zde bude jejich zařízení kuřácké či nekuřácké.

Líbil se vám článek? Podpořte jej a dejte o něm vědět i ostatním.

redakce leťme.cz | | Říjen 26, 2009 | V Evropa, Jižní Evropa

Ostrov Lesbos – domov básnířky Sapfó
Lesby a lesbičky – ty se vám především při pohledu na název ostrova vybaví. Ale úvaha je to mylná.

Drážďany a galerie Zwinger
Drážďany byly původně rybářskou vesničkou, ale postupem času se z ní stalo sídlo kupců, později markrabské město a poté lázeňská a královská rezidence.

Hampton Court Palace
Královský palác známý především díky Jindřichu VIII., Hampton Court Palace, měl být původně kardinálským renezančním sídlem.

Aquapark Tropical Islands
Tropical Islands rozhodně není pouhým obyčejným vodním parkem, ale imituje tropické letovisko, za jehož návštěvu byste dali obrovskou spoustu peněz a museli byste přeletět polovinu světa.